Medycyna przyszłości

Odpręż się, usuniemy twoje traumatyczne wspomnienia...

Każdy ma wspomnienia, które wywołują wstyd lub strach. Już niebawem będzie można się ich pozbyć i to na jednej, krótkiej wizycie u specjalisty!

Naukowcy wierzą, że wymazywanie wspomnień będzie bardzo użyteczne w leczeniu uzależnień i pozbywaniu się traum. Już wcześniej dostrzeżono jak silne mogą być pamięciowe bodźce u osób uzależnionych od narkotyków. Chęć zażycia dawki może wywołać nawet tak banalny czynnik jak widok banknotu czy zapach dymu tytoniowego.

Zespół badawczy ze Scripps Research Institute przeprowadził na myszach niezwykły eksperyment, który potwierdził, że wspomnieniami można manipulować. Najpierw uzależniono grupę myszy od metaamfetaminy, a następnie powiązano to zjawisko z bodźcami zmysłowymi. Gdy tylko mysz poczuła jakiś zapach, przychodziła jej ochota na narkotyk.

Następnym krokiem była blokada wspomnień związanych z uzależnieniem poprzez zahamowanie procesu polimeryzacji aktyny - białka, które wpływa na dendryty zmieniając strukturę neuronów podczas tworzenia się wspomnień. Na mysim modelu udowodniono, że można usunąć wspomnienia związane z metaamfetaminą, bez jakiegokolwiek szwanku dla reszty pamięci.

Póki co, naukowcy nie wiedzą dlaczego wspomnienia związane z narkotykami są tak wrażliwe. Najprawdopodobniej odpowiada za to dopamina - jeden z neuroprzekaźników - która także wpływa na dendryty.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Medycyna | wspomnienia | neurony | pamięć | narkotyki | Neurologia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy