Medycyna przyszłości

Odkryto nowy typ podziału komórkowego

Obserwując procesy inicjujące nowotworzenie, naukowcy odkryli zupełnie nowy typ podziału komórkowego - klerokinezę.

Klerokineza to odporny na błędy mechanizm, który w czasie rozwoju embrionalnego odpowiada za prawidłowe wykształcenie podstawowych funkcji organizmu. Badacze mają nadzieję, że klerokineza będzie w stanie zapobiec powstawaniu nowotworów.

Nie jest to pomysł nowy, gdyż podwaliny pod teorię istnienia klerokinezy pojawiły się już w 1914 r. Wtedy to niemiecki biolog Theodor Boveri zauważył, że błędy w trakcie mitozy prowadzą do aneuploidii - nieprawidłowej liczby chromosomów w komórkach potomnych. Zmutowane komórki mogą przeobrazić się w nowotwory, choć powinien istnieć w nich działający mechanizm ochronny przed onkogenezą.

Zespół Marka Burkarda z University of Wisconsin przeprowadził szereg eksperymentów na komórkach nabłonka barwnikowego siatkówki (RPE). Naukowcy doprowadzali do kariokinezy (podziału jądra), ale zablokowali cytokinezę (podział cytoplazmy). W ten sposób otrzymano dikariocyty (komórki dwujądrzaste), które poddano kilku cyklom mitotycznym. Co ciekawe, w ponad 30 proc. przypadków dikariocyty dały początek całkowicie zdrowej kolonii potomnej, a zestaw chromosomów był w nich taki sam, jak w komórkach RPE z pierwszego pokolenia.

Naukowcy ustalili, że dikariocyty zatrzymały się w fazie G1 (pierwszej fazie wzrostu komórki) wystarczająco długo, by możliwe było rozciągnięcie i podział cytoplazmy między dwie komórki. Proces zachodził bez udziału aktyny i miozyny, które w mitozie i mejozie tworzą pierścień kurczliwy. Wniosek nasunął się sam - doszło do nieznanego wcześniej podziału komórkowego.

 

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: biologia | Medycyna | Nowotwór
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy