Medycyna przyszłości

Nowy typ nowotworu powstaje przez połączenie nieszkodliwych genów

Naukowcy odkryli nowy typ nowotworu - dwufenotypowy mięsak nosa i zatok przynosowych. Wywołuje go scalenie normalnie nieszkodliwych genów - PAX3 i MAML3. Być może do walki z tym nowotworem uda się wykorzystać już istniejące leki.

Zespół naukowców z Mayo Clinic pod kierownictwem Andre Oliveiry i Jeana Lewisa, w 2004 r. zauważył, że badany przez nic guz jest nietypowy. Przez kolejne lata odnotowano wystąpienie kilkunastu podobnych przypadków, więc zaczęto budować bazę danych na ich temat. W 2012 r. uczeni poinformowali o odkryciu nowego typu nowotworu. Teraz poznano jego strukturę genetyczną.

Dwufenotypowy mięsak nosa i zatok przynosowych to niezwykle rzadki nowotwór. Zwykle jest źle rozpoznawany i w ponad 75 proc. przypadków występuje u kobiet. Udało się to naukowcom z Mayo Clinic, gdyż są oni jednymi z najlepszych specjalistów na świecie od leczenia mięsaków.

Analiza próbek przechowywanych w archiwum Mayo Clinic pokazała, że pierwszy pacjent z dwufenotypowym mięsakiem nosa i zatok przynosowych zgłosił się do nich już w 1956 r.

Nowotwór ten pojawia się, gdy dochodzi do połączenia dwóch zwykle nieszkodliwych genów - PAX3 i MAML3. Ich rekombinacja powoduje powstanie genu-chimery, który objawia się zmianami nowotworowymi. Co ciekawe, chimera PAX3-MAML3 jest podobna do białka obecnego w mięsaku prążkowanokomórkowym, jednym z nowotworów najczęściej atakujących dzieci. Teraz naukowcy sprawdzają czy możliwe jest leczenie guza przy pomocy istniejących już leków.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Nowotwór | Onkologia | geny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy