Medycyna przyszłości

Nieregularny sen powoduje raka

Nieregularny sen może prowadzić do rozwoju nowotworów, pokazały najnowsze badania holenderskich naukowców.

Zespół naukowców z Erasmus University Medical Centre pod kierownictwem Gijsbetusa van der Horsta odkrył, że nieregularne godziny snu zwiększają prawdopodobieństwo powstawania nowotworów. Już wcześniejsze badania wykazały, że kobiety przez lata pracujące na nocną zmianę, częściej chorują na raka piersi.

Holenderscy badacze zaburzyli zegar biologiczny myszy podatnych na nowotwory. Choroba pojawiła się u zwierząt błyskawicznie, bo już po 10 miesiącach od wystąpienia zaburzeń snu. Gryzonie z grupy kontrolnej zapadły na nowotwory po roku.

Wyniki pokazują, że nieregularny sen ma także wpływ na inne cechy zwierząt. Myszy, które niespokojnie spały były o 20 proc. cięższe, mimo iż przyjmowały identyczną ilość pokarmu, co gryzonie z grupy kontrolnej.

- Kobiety obarczone ryzykiem wystąpienia raka piersi nie powinny podejmować niektórych prac. Odradzałbym im pracę na pokładach samolotów lub w nocnych klubach - powiedział Gijsbetus van der Horst.

Odkrycia holenderskich uczonych to kolejny dowód, który pokazuje, że zegar biologiczny ma wpływ na rozwój nowotworów, szczególnie u osób, które są genetycznie obarczone chorobą.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sny | Nowotwór | Onkologia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama