Medycyna przyszłości

Niedotlenione komórki zagęszczają swoje DNA

Naukowcy po raz pierwszy przyjrzeli się gwałtownym zmianom, które występują w DNA komórek pozbawionych tlenu i składników odżywczych. Ten stan jest typowy dla większości najczęstszych chorób, zwłaszcza zawału serca, udaru mózgu i nowotworów.

W zdrowych tkankach duże części DNA są odsłonięte, dzięki czemu geny mogą być swobodnie odczytywane i przekładane na białka. Zespół naukowców z Instytutu Biologii Molekularnej Uniwersytetu Jana Gutenberga pod kierownictwem George'a Reida odkrył, że podczas niedokrwienia i niedotlenienia DNA zbija się w skondensowane klastry. Nie sposób odczytać genów, co ostatecznie prowadzi do wyłączenia komórki.

- Kiedy masz udar lub atak serca, oto, co dzieje się z twoim DNA. Teraz kiedy to wiemy, możemy zacząć szukać sposobów zapobiegającym zagęszczaniu DNA - powiedział Reid.

Odkrycie nie byłoby możliwe, gdyby nie wcześniejsze badania zespołu Aleksandra Szczurka, który opracował innowacyjną metodę pozwalającą zobaczyć DNA wewnątrz komórki na poziomie szczegółowości nieosiągalnym nigdy wcześniej. Wykorzystuje ona migotanie barwników wiążących DNA w celu umożliwienia określenia położenia poszczególnych cząsteczek w komórkach.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: DNA | atak serca | udar mózgu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy