Medycyna przyszłości

Nicienie sterowane ultradźwiękami

Wiele wskazuje na to, że nastąpił przełom w sterowaniu żywego stworzenia tylko za pomocą umysłu. Naukowcom udało się to osiągnąć całkowicie bezinwazyjnie, wykorzystując jedynie ultradźwięki.

Nowa technika badawcza nazywa się sonogenetyką, gdyż jest nieco podobna do optogenetyki, w której wykorzystywane jest światło. W przypadku optogenetyki, problemem jest niewystarczająca penetracja tkanek organizmu przez światło. Ultradźwięki radzą sobie z tym bez problemu, a jednocześnie nie ulegają rozpraszaniu.

Wszystko dzięki odnalezieniu u nicienia Caenorhabditis elegans kanału jonowego TRP-4, który jest wrażliwy na ultradźwięki. Wystarczy wstrzyknąć do organizmu bąbelki gazu i za ich pomocą w pewnym zakresie sterować jego umysłem. Co ciekawe, TRP-4 można dodać praktycznie do dowolnych komórek, najprawdopodobniej także w organizmie człowieka.

Zanim to jednak nastąpi, autorzy odkrycia chcą sprawdzić jak sterowanie umysłem przy pomocy ultradźwięków sprawdza się u myszy. Dzięki temu można by opracować zupełnie nowe, całkowicie bezinwazyjne formy leczenia wielu groźnych chorób.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nicienie | ultradźwięki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy