Medycyna przyszłości

Naukowcy stworzyli "wyłącznik mózgu"

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda stworzyli specjalną substancję, za pomocą której można aktywować i dezaktywować poszczególne neurony. Jest to pierwszy na świecie "wyłącznik mózgu".

"Wyłącznik mózgu" działa w oparciu o optogenetykę. Jest to stosowana w neurobiologii technika, polegająca na kontrolowaniu aktywności neuronów za pomocą światła. Komórki nerwowe zyskują wrażliwość na światło w wyniku wprowadzenia do nich genu kodującego światłoczułe białko z rodziny opsyn. Proteina ta wbudowuje się w błonę neuronu i pod wpływem kwantów światła włącza lub wyłącza jego funkcje.

Teraz naukowcy dopracowali optogenetykę na tyle, że możliwa jest zamiana 10 obecnych w organizmie aminokwasów w białko optogenetyczne. Następnie jest ono wprowadzane do neuronów za pomocą np. nośnika wirusowego.

Dzięki optogenetyce ma być możliwe leczenie nawet najbardziej skomplikowanych chorób neurologicznych. W przypadku niektórych z nich możliwa jest po prostu dezaktywacja nieprawidłowo funkcjonujących fragmentów mózgu. Nieocenione są także walory naukowe optogenetyki, dzięki którym możliwe będzie skuteczniejsze monitorowanie naszych procesów myślowych, zmysłów czy pamięci.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Neurologia | neurobiologia | Mózg | optogenetyka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy