Medycyna przyszłości

Krok do stworzenia leku na wyjątkowo zabójczego raka mózgu

Międzynarodowy zespół naukowców wykorzystał syntetyczną substancję chemiczną do skłonienia glejaka wielopostaciowego do autodestrukcji. Jest to pierwszy krok w kierunku znalezienia skutecznego leku na ten nowotwór.

Glejak wielopostaciowy, czyli glioblastoma, to szczególnie agresywny typ raka mózgu. Rokowania zależą głównie od tego, z jakim stopniem złośliwości mamy do czynienia. Według WHO ogólne statystyki nie są dobre - pierwszy rok od zdiagnozowania choroby przeżywa tylko połowa pacjentów.

W testach laboratoryjnych udało się wykorzystać związek chemiczny o nazwie KHS101 do jego destrukcji. KHS101 odcina komórki nowotworowe od ich źródeł energii poprzez zakłócanie pracy mitochondriów. Prowadzi to do zatrzymania metabolizmu komórek i śmierci nowotworu.

- Kiedy rozpoczęliśmy te badania, myśleliśmy, że KHS101 może spowolnić rozwój glejaka, ale byliśmy zaskoczeni, gdy komórki nowotworowe ulegały samozniszczeniu po ekspozycji na substancję. Jest to pierwszy krok w długim procesie, ale nasze odkrycia otwierają drogę twórcom leków do rozpoczęcia badań nad zastosowaniem KHS101. Mamy nadzieję, że pewnego dnia, pozwoli ona wydłużyć życie wielu osobom skazanym na śmierć - powiedział dr Heiko Wurdak z Uniwersytetu w Leeds.

Substancja może mieć potencjalne zastosowanie lecznicze - łatwo przekracza barierę krew-mózg i jest nieszkodliwa dla zdrowych neuronów. To może oznaczać nową erę leczenia nowotworów mózgu. Testy wykazały, że po podaniu KHS101 dochodzi do zmniejszenia wzrostu guza u myszy aż o połowę w porównaniu z grupą testową.

KHS101 z powodzeniem przetestowano w kilku innych podtypach glejaka i związek ten wykazywał się równie wysoką skutecznością.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Nowotwór | Onkologia | Mózg | Neurologia | glejak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy