Medycyna przyszłości

Kamienie w mózgu przyczyną bóli głowy

U pewnego młodego Brazylijczyka występowały uporczywe bóle głowy i problemy ze wzrokiem. Po wykonaniu tomografii komputerowej okazało się, że w jego mózgu znajdują się... kamienie.

Kamienie mózgowe odkryte u Brazylijczyka to wapienne złogi, podobne do tych, które powstają w drogach moczowych. Ich pojawienie się było wynikiem zaawansowanej celiakii, autoimmunologicznej choroby genetycznej, która jest odpowiedzią organizmu na spożywanie glutenu i białek zbożowych zwanych prolaminami.

Dokładne badania neurologiczne wykazały, że płyn mózgowo-rdzeniowy we właściwy sposób krążył w czaszce, ale zawierał znacznie więcej przeciwciał, bezpośredni efekt nieleczonej celiakii. Niestety, dokładny mechanizm odpowiadający za powstanie kamieni mózgowych nie jest znany. Może być on spowodowany znacznie słabszym wchłanianiem żelaza przez organizm chorego, gdyż jakiś czas temu zaobserwowano podobne symptomy u pacjentów cierpiących na niedobory żelaza.

Do wyraźnej poprawy stanu zdrowia Brazylijczyka nie było trzeba wiele. Mężczyzna przeszedł na dietę bezglutenową połączoną z zażywaniem dużych dawek żelaza i leków przeciwpadaczkowych, dzięki czemu szybko zaczął wracać do normy.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Mózg | Neurologia | kamienie | żelazo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy