Medycyna przyszłości

Jeden zastrzyk cofa cukrzycę na 2 dni

Naukowcy opracowali nowy sposób walki z cukrzycą typu 2. Wystarczy jeden zastrzyk, by na ponad 2 dni przywrócić normalny poziom cukru we krwi.

Zespół uczonych z Salk Institute for Biological Studies odkrył, że regularne podawanie czynnika wzrostu fibroblastów 1 (FGF1) myszom, pozwala utrzymać prawidłową glikemię i odwraca niewrażliwość na insulinę. Metoda ta nie wykazuje żadnych skutków ubocznych, które powszechnie pojawiają się w innych stosowanych terapiach.

Zespół uczonych pod kierownictwem Ronalda M. Evansa już w 2012 r. odkrył, że FGF1 pozwala organizmowi we właściwy sposób reagować na insulinę. U myszy pozbawionych FGF1 po przejściu na dietę wysokotłuszczową rozwijała się cukrzyca, co potwierdzało, że badana substancja jest istotna w metabolizmie glukozy.

Amerykanie wstrzyknęli FGF1 otyłym myszom z cukrzycą typu 2. i okazało się, że już jeden zastrzyk obniżył poziom cukru do normalnego poziomu. Ta niezwykła obserwacja pokazuje, jak istotną rolę odgrywa FGF1 w utrzymaniu właściwej glikemii.

- W trakcie wielu innych badań, wstrzyknięcie FGF1 zdrowym myszom nie wywoływało żadnego rezultatu. Wykonanie zastrzyku myszom z cukrzycą spowodowało natomiast duży spadek stężenia glukozy - powiedział Michael Downes, jeden z uczestników badań.

Co ciekawe, FGF1 nie powoduje żadnych skutków ubocznych - problemów z sercem czy wątrobą, a ponadto nie wywołuje groźnej hipoglikemii. Póki co, nie wiadomo jak dokładnie działa FGF1, ale w najbliższej przyszłości planowane są badania mające na celu identyfikację szlaków sygnałowych i receptorów, na które FGF1 działa.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: cukrzyca typu 2 | insulina | cukier
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy