Medycyna przyszłości

Bakteria pożerająca nikotynę nadzieją dla palaczy

​Nikotynowa terapia zastępcza zawierająca tabletki, gumy i plastry może sprawić, że droga do zwalczenia nałogu będzie trochę mniej kamienista. Wymaga jednak ogromnej dyscypliny. Teraz naukowcy odkryli enzym, który może znacznie pomagać w rzuceniu palenia.

Zespół badaczy z The Scripps Research Institute (TSRI) od ponad 30 lat pracuje nad enzymem, który będzie wyszukiwał i niszczył nikotynę w organizmie. Bez powodzenia. Niebawem może się to zmienić. Enzym NicA2 pochodzi z bakterii Pseudomonas putida, która opiera się w całości na nikotynie jak inne organizmy na węglu i azocie.

- Bakteria jest jak mały Pac-Man. Jej jedynym celem jest przemieszczanie się i zjadanie nikotyny - powiedział Kim Janda, szef zespołu badawczego.

Naukowcy postanowili przetestować enzym jako kandydat na lek przeciwnikotynowy. Okazało się, że w warunkach biologicznych enzym jest stabilny i nie wykazuje objawów toksyczności. Substancja może znaleźć zastosowanie w terapii antynikotynowej, które obecnie są nieskutecznie w przypadku 80-90 proc. palaczy.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nikotyna | bakterie | papierosy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy