Kosmos

Lód VII stworzony w laboratorium

Naukowcom udało się odtworzyć rodzaj lodu popularnego na obcych światach, takich jak komety czy lodowe księżyce.

W sumie naukowcy wyróżniają 17 odmian lodu. Substancja zwana jako Lód VII to regularna odmiana lodu, stabilna w wysokich ciśnieniach i szerokim zakresie temperatur (powyżej 100 K). Sieć krystaliczną lodu tworzą dwie przenikające się podsieci o strukturze identycznej jak sieć krystaliczna typowego lodu. Podsieci te nie są połączone wiązaniami wodorowymi. Gęstość takiego lodu jest większa od gęstości ciepłej wody i równa 1,65 g/cm3, względna przenikalność elektryczna jest większa niż dla lodu heksagonalnego i równa ok. 150.

Choć Lód VII udało się stworzyć już wcześniej, dopiero teraz naukowcy z Uniwersytetu Stanforda dowiedzieli się, jak szybko powstaje - w miliardowych częściach sekundy. Substancję udało się stworzyć za pomocą najpotężniejszego lasera rentgenowskiego na świecie, który znajduje się w laboratorium SLAC w Kalifornii.

Lód VII jest tak fascynujący dla naukowców, ponieważ najprawdopodobniej znajduje się na obcych światach. Dzięki jego wytworzeniu na Ziemi można sprawdzić, czy mogą przetrwać w nim prebiotyki lub inne cząstki organiczne. 

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: życie pozaziemskie | lód | komety
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy