Kosmos

Hawking: Kontakt z kosmitami może okazać się tragiczny

Stephen Hawking mówi, ludzkość słucha. Wybitny astrofizyk po raz kolejny wypowiedział się na temat prób nawiązania kontaktu z cywilizacjami pozaziemskimi. Jego zdaniem może nie być to najlepszy pomysł.


Ostrzeżenie Hawkinga przed potencjalnym kontaktem z kosmitami padło podczas półgodzinnego dokumentu "Stephen Hawking's Favourite Places", w którym brytyjski astrofizyk podróżuje przez wszechświat na pokładzie fikcyjnego statku SS Hawking. W materiale można było "odwiedzić" wiele intrygujących kosmicznych lokacji, w tym Gliese 832c, superziemię oddaloną od nas o zaledwie 16 lat świetlnych.

- Jeżeli inteligentne życie ewoluowało na Gliese 832c, powinniśmy być w stanie je usłyszeć. Pewnego dnia możemy odebrać sygnał z planety takiej, jak ta, ale powinniśmy być ostrożni w formułowaniu odpowiedzi. To spotkanie może być jak starcie rdzennych Amerykanów z Kolumbem. Nie wyszło ono za dobrze - powiedział Hawking.

Stephen Hawking słusznie zauważył, że wcale nie musimy daleko szukać cywilizacji, których nie chcielibyśmy spotkać w kosmosie. Przecież ludzkość jest na tyle agresywna i konfliktowa z natury, że starcie z cywilizacją o identycznym usposobieniu, skończyłoby się tragicznie. Brytyjczyk zaleca ostrożność przy poszukiwaniu istot pozaziemskich.

Hawking nie uważa jednak, że nie powinniśmy poszukiwać życia pozaziemskiego. Sam jest mocno zaangażowany w warty 100 mln dol.  Breakthrough Starshot, który zakłada poszukiwanie obcych form życia wokół 1000 najbliższych nam gwiazd. Breakthrough Starshot ma na celu dotarcie do naszej najbliższej gwiazdy (Proxima Centauri) w nieco ponad 20 lat.

Co jeszcze ostatnio powiedział Hawking?

Wybitny astrofizyk w ostatnich miesiącach nie mógł powstrzymać się od kolejnych komentarzy, często zahaczających o niekoniecznie mu bliską tematykę. W programie "Good Morning Britain" Hawking przyznał, że "nie potrafi" zrozumieć ludzkiej żądzy do władzy politycznej.  - Mogę zrozumieć wszechświat, ale nie potrafię zrozumieć fascynację Donaldem Trumpem. On jest demagogiem, który wydaje się odwoływać do najniższego wspólnego mianownika - powiedział Hawking. W innej wypowiedzi profesor Hawking przestrzegał przez Brexitem.

Hawking nie jest również największym ze zwolenników rozwoju sztucznej inteligencji.  - Sztuczna inteligencja ma potencjał, aby rozwijać się szybciej od ludzkiej. Do pewnego czasu maszyny mogą współistnieć z ludźmi. Ale czujmy się ostrzeżeni. Gdy maszyny osiągną krytyczny etap rozwoju, nie możemy przewidzieć, czy ich cele będą zbieżne z naszymi - podsumował Hawking.

W połowie roku genialny astrofizyk, we współpracy z rosyjskim miliarderem Jurijem Milnerem, ogłosił projekt Breakthrough Starshot, którego celem jest wysłanie miniaturowych statków kosmicznych do gwiazdy Alfa Centauri, oddalonej od nas o 4 lata świetlne. To odważna inicjatywa, której realizacja może rozpocząć się jeszcze za naszego życia. Teraz wybitny brytyjski astrofizyk udzielił wywiadu dotyczącego zupełnie innej sfery.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kosmos | kosmici | stephen hawking
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy