Kosmos

Wystrzelono pierwszego polskiego satelitę

Pierwszy polski satelita - LEM - zbudowany w ramach programu BRIght Target Explorer Constellation (BRITE), został wystrzelony na orbitę okołoziemską.

Ochrzczony nazwiskiem najsłynniejszego polskiego fantasty Stanisława Lema, nanosatelita wystartował o 8:11 czasu polskiego z bazy wojskowej Dombarowskij w Rosji, przy granicy z Kazachstanem. Lem znalazł się na pokładzie rakiety Dniepr z 33 innymi satelitami, co stanowi rekord w ilości tego typu obiektów wyniesionych na orbitę w jednym starcie.

Rakieta Dniepr jest zmodyfikowaną do celów cywilnych wersją pocisku balistycznego R-36/SS-18. Jej paliwo jest toksyczne i produkowane w większości na Ukrainie. Z tego powodu przez kilkanaście miesięcy trwały dyskusje między Rosją i Ukrainą o możliwość lotów rakiety, co opóźniło start LEM-a.

LEM ma na pokładzie sprzęt komunikacyjny i kamerę cyfrową, która ma rejestrować jasność 286 najjaśniejszych gwiazd Drogi Mlecznej. Na tej podstawie astrofizycy będą mogli zweryfikować obecne modele transportu energii wewnątrz najgorętszych gwiazd.

Wyniesienie LEM-a na orbitę zakończyło się pełnym sukcesem. Satelita znajduje się na orbicie polarnej o inklinacji powyżej 90 stopni. Już w grudniu na orbicie znajdzie się kolejny polski satelita - Heweliusz, który zostanie wyniesiony w kosmos przez chińską rakietę Long March.

Więcej informacji o wystrzeleniu pierwszego polskiego satelity znajdziecie na serwisie Kosmonauta.net.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: satelita Lem | Nanosatelita | Kosmos | orbita okołoziemska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy