Kosmos

Wyhodowano pierwszą pozaziemską roślinę

​Podczas kolonizacji obcych planet nie obejdzie się bez pożywienia. Teraz naukowcy wyhodowali pierwszego "pozaziemskiego" szparaga.

Zespół uczonych z Virginia Commonwealth University postanowił zamiast zwykłej gleby użyć do hodowli szparagów materiału pochodzącego z meteorytów. Celem eksperymentu było sprawdzenie czy na takim podłożu możliwa jest uprawa jadalnych roślin, a jeżeli tak, to czy będą one nadawały się do spożycia.

Okazało się, że hodowla roślin na materii kosmicznej jest możliwa, ale wszystko tak naprawdę zależy od rodzaju meteorytu. Skały składające się głównie z węglanów są odpowiednie do tego zadania, gdyż mają sporo organicznego węgla i wodę. Co ciekawe, równie dobre wyniki udało się osiągnąć naukowcom w eksperymentach z meteorytami pochodzącymi z Marsa. Udało się na nich wyhodować szparaga, ale i glony czy proste bakterie glebowe.

Teraz uczeni chcą sprawdzić jak rośliny poradzą sobie ze wzrostem w mikrograwitacji i warunkach beztlenowych. Dlatego już przetransportowano część okazów na ISS. Wiele wskazuje na to, że hodowla roślin poza Ziemią jest możliwa, a naszym zadaniem jest tylko znalezienie odpowiednich gatunków, które temu podołają.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny | kolonizacja marsa | Meteoryt
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy