Kosmos

NASA hodowała drobnoustroje na ISS - po co?

NASA testowała, jak mikroorganizmy zachowują się w przestrzeni kosmicznej. Mikroby, które były hodowane na ISS, właśnie wróciły na Ziemię.

Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) przeprowadza się różnorodne eksperymenty - na hodowli roślin począwszy, a dojrzewaniu whisky skończywszy. ISS jest także świetnym miejscem do testowania drobnoustrojów i sprawdzenia, jak mikrograwitacja wpływa na organizmy żywe. NASA właśnie prowadzi trzyczęściowe badania nad mikroorganizmami, a finalna część przesyłki przybyła z kosmosu już wczoraj.

Uczeni NASA monitorują, jak ziemskie mikroorganizmy zachowują się zarówno na pokładzie stacji kosmicznej, jak i poza nią. Próbki tych drobnoustrojów zostały pobrane i wysłane z powrotem na Ziemię.

NASA przejęła już trzecią przesyłkę z mikroorganizmami z eksperymentu oznaczonego jako MT-1. Teraz, w ziemskich laboratoriach, będą badać jak drobnoustroje zachowują się w przestrzeni kosmicznej. Może mieć to kluczowe znaczenie w kontekście planowanej załogowej misji na Marsa. Wyniki badań mogą być przydatne także w wielu ziemskich zastosowaniach, np. przychodniach czy szpitalach.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Międzynarodowa Stacja Kosmiczna | Kosmos | mikroorganizmy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy