Kosmos

Kosmiczny Teleskop Hubble'a znów działa

Kosmiczny Teleskop Hubble'a znowu działa. Po przejściu w tryb awaryjny 5 października, zespół inżynierów pracował, by jak najszybciej przywrócić pełną sprawność najważniejszego kosmicznego laboratorium. W końcu się udało i teleskop znowu robi spektakularne zdjęcia.

27 października Kosmiczny Teleskop Hubble'a skierował swoje "oko" na mały punkt na niebie w gwiazdozbiorze Pegaza. Udało się mu uchwycić pole galaktyk gwiazdotwórczych odległych o 11 mld lat świetlnych od nas.

- To była niesamowita droga, zbudowana na wysiłkach całego zespołu naukowców i inżynierów. Dzięki ich pracy Kosmiczny Teleskop Hubble'a powraca do pełnej sprawności, która przyniesie korzyści społeczności astronomicznej jeszcze przez wiele lat - powiedziała Jennifer Wiseman z NASA Goddard.

Aby przywrócić Kosmiczny Teleskop Hubble'a do sprawności, trzeba było naprawić jeden z sześciu umieszczonych na nim żyroskopów. Na początku października, jeden z nich zaczął wirować z większą prędkością niż zakładano, co wymusiło wprowadzenie teleskopu w tryb awaryjny. Możliwe jest sterowanie obserwatorium za pomocą jednego żyroskopu, ale znacznie ogranicza to cele, które może badać.

Naukowcom udało się pokonać przeciwności i teleskop już jest w pełni sprawny, czego efektem jest opublikowane zdjęcie.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kosmos | Kosmiczny Teleskop Hubble'a
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama