Boeing tworzy nowy statek transportowy NASA

Już wkrótce astronauci będą podróżować na Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS) nowym statkiem transportowym, stworzonym przez firmę Boeing. Producent ma nadzieję, że pojazd nazwany CST-100 Starliner będzie także wykorzystywany w kosmicznej turystyce.

W ubiegłym roku NASA ogłosiła, że to firmy Boeing i SpaceX otrzymały kontrakty na budowę systemów, które pozwolą na bezpieczny transport astronautów na ISS. Jednym z nich jest CST-100 Starliner, który będzie składany w budynku Commercial Crew and Cargo Processing Facility (C3PF) w Kennedy Space Center na Florydzie.

Budowa pierwszego Starlinera ma rozpocząć się pod koniec bieżącego roku. Mimo iż egzemplarz ten nigdy nie poleci w kosmos, przejdzie całą masę testów, które będą przygotowaniem pod konstrukcję kolejnych transportowców kosmicznych.

- Komercyjne loty załogowe są kluczowe w naszej podróży na Marsa. W 35 stanach, 350 amerykańskich firm pracuje nad uniezależnieniem naszego kraju w zakresie wysyłania astronautów w kosmos - powiedział Charles Bolden, administrator NASA.

NASA przewiduje, że Starliner pozwoli na wysyłanie na ISS czterech astronautów jednocześnie. Dzięki temu, na stacji będzie mogło stale przebywać 7 członków załogi, więc będzie aż 2 razy więcej czasu na badania naukowe.

Starliner przejdzie ostateczny test w 2017 r., a potem ma być gotowy do misji kosmicznych.

Dowiedz się więcej na temat: badania kosmosu | NASA | Boeing
Najlepsze tematy