Kosmos

Chiński statek kosmiczny wyruszył na Księżyc

Chińczycy wyruszyli w podróż na Księżyc, aby przywieźć próbki skał znajdujące się na naturalnym satelicie Ziemi. Kraj wystrzeli w tym celu specjalną rakietę.

Większość próbek skał z Księżyca, które mogą zostać zbadane przez naukowców pochodzi z przestarzałych już misji Apollo - ostatnie z nich zostały zebrane w latach 70 ubiegłego wieku. Chiny chcą to zmienić i w tym tygodniu uruchomią sondę Chang’e-5, która będzie odpowiedzialna za zebranie materiału z powierzchni Księżyca i jego transport na Ziemię.

Jeśli całe przedsięwzięcie się uda, to Chiny zostaną trzecim krajem, który dokonał tego typu wyczynu - zaraz po Stanach Zjednoczonych i ówczesnym Związku Radzieckim. Pierwszym stworzonym obiektem przez człowieka, który wylądował na Księżycu był statek kosmiczny Luna 2 - w 1959 roku.

Reklama

Wszystkie próbki zebrane przez misje Apollo pochodziły z mniej niż połowy powierzchni Księżyca. Naukowcy szukają nowych misji, które pozwolą im zebrać więcej materiałów do analizy. Chińczycy mogą wykonać jeden ze startów, który zmieni oblicze poszukiwania stosownych próbek na Księżycu.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Chiny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy