Kosmos

Pierwsze zdjęcie egzoplanety

Astronomowie polują na planety krążące wokół innych gwiazd przy użyciu różnych metod. Teraz udało się uchwycić na pierwszym zdjęciu prawdopodobnie jedną z nich.

Egzoplaneta, o której mowa to prawdopodobnie brązowy punkt na załączonym zdjęciu. Okrąża ona gwiazdę CVSO 30 oddaloną od Ziemi o 1200 lat świetlnych. Układ znajduje się w gwiazdozbiorze Oriona.

Planeta CVSO 30c (wciąż nie ma potwierdzenia, że to w istocie planeta) okrążą macierzystą gwiazdę w odległości 660 j.a. (j.a. = jednostka astronomiczna to odległość dzieląca Ziemię od Słońca), czyli za daleko, by mogło istnieć na niej życie. Co więcej, nie jest to planeta skalista, a gazowy olbrzym. Warto zaznaczyć, że pełne okrążenie gwiazdy CVSO 30 zajmuje egzoplanecie aż 27 tys. lat.

Naukowcy podejrzewają, że w układzie CVSO 30 prawdopodobnie znajduje się więcej planet. Już wcześniej natrafiono na ślady obiektu CVSO 30b, który z kolei znajduje się wyjątkowo blisko gwiazdy macierzystej i okrążą ją zaledwie w 11 godzin.

Opisywany układ planetarny jest bardzo młody, astronomowie szacują jego wiek na 2,5 mln lat. Zdjęcie zostało wykonane przez teleskop VLT należący do Europejskiego Obserwatorium Południowego.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kosmos | egzoplaneta | gazowy olbrzym | Egzoplaneta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy