Kosmos

Niezwykła skała na Księżycu. Skąd się tam wzięła?

​Chiński łazik Yutu 2 odkrył dziwną skałę na Księżycu. Naukowcy mówią, że może być to kamień milowy w badaniach Srebrnego Globu.

Yutu 2 to pierwszy łazik, który bada niewidoczną z Ziemi stronę Księżyca. Łazik wznowił swoją pracę 6 lutego po tym, jak był zmuszony do hibernacji podczas wyjątkowo zimnej księżycowej nocy. Od razu dokonał ciekawego odkrycia, które może mieć ważne implikacje dla całej ludzkości.

Zespół kierujący łazikiem odkrył podłużną skałę, która jest warta bliższego zbadania. Naukowcy planują wykonać zbliżenie i analizę skały za pomocą instrumentu Visible and Near-infrared Imaging Spectrometer na pokładzie Yutu 2. Instrument ten wykrywa światło rozproszone i odbite od materiałów, aby dowiedzieć się szczegółów na temat ich budowy.

Tego samego tego instrumentu użyto wcześniej do zbadania innych skał i próbek regolitu wzdłuż drogi łazika przez krater Von Karman. Jak dotąd, badania ujawniły interesujące okazy stopionego szkła oraz materiał, który potencjalnie pochodzi z płaszcza księżycowego. Ciekawa spiralna skała, którą odkrył łazik, wydaje się mieć kształt przypominający łupek i wystaje z gleby.

Ponieważ skała ma kształt przypominający łupek i posiada wyraźny grzbiet w pobliżu krawędzi, naukowcy uważają, że jest młoda geologicznie. Naprężenia powstałe w wyniku uderzeń i cykli termicznych, wraz z innymi formami erozji na powierzchni Księżyca doprowadziłyby do rozpadu skał na mniej więcej kuliste kształty. Naukowcy mają pewne przypuszczenia co do tego, jak uformowała się skała.

Najbardziej prawdopodobną teorią jest to, że powstała ona w wyniku uderzenia odłamków z pobliskiego krateru. Naukowcy uważają również, że skała o takim kształcie mogła powstać w procesie znanym jako spallacja, czyli szybkim, prawie natychmiastowym rozbiciu materiału na wiele swobodnych fragmentów. Aby to potwierdzić, konieczne są dalsze badania niezwykłego znaleziska.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Księżyc | łazik Yutu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy