Kosmos

Najstarsza i najbardziej odległa supernowa, jaką znamy

Międzynarodowy zespół naukowców zaobserwował najbardziej odległą supernową, jaką kiedykolwiek wykryto. Supernowa DES16C2nm powstała 10,5 mld lat temu, kiedy wszechświat był jeszcze bardzo młody.

DES16C2nm to tak naprawdę hipernowa, rodzaj wysokoenergetycznej supernowej powstającej, gdy wyjątkowo masywna gwiazda zapada się na skutek ustania w niej reakcji termojądrowych. Jest co najmniej 10 razy jaśniejsza od standardowej supernowej, a jej źródłem jest prawdopodobnie gwiazda neutronowa. To wydarzenie miało miejsce, gdy wszechświat miał zaledwie 3,3 mld lat.

- DES16C2nm to najstarsza i najbardziej odległa supernowa, jaką znamy. Nie jest to obiekt, z którymi astronomowie mają do czynienia na co dzień. Ekstremalna odległość DES16C2nm daje nam unikalny wgląd w naturę hipernowych - powiedział dr Mathew Smith z Uniwersytetu w Southampton, jeden z autorów odkrycia.

Hipernowa DES16C2nm została wykryta przez Dark Energy Survey, międzynarodowy projekt, który mapuje pozycję kilkuset milionów galaktyk w trójwymiarowej przestrzeni, aby poznać właściwości ciemnej energii. To właśnie ciemna energia jest odpowiedzialna za przyspieszoną ekspansję wszechświata.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kosmos | astronomowie | Supernowa | hipernowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy