Kosmos

Aktywność tektoniczna na Wenus

Na Wenus mogą zachodzić podobne ruchy tektoniczne jak na Ziemi. Oznaczałoby to, że planeta ta wcale nie jest martwa.

Wenus to wyjątkowo niegościnny świat. Przy prędkościach wiatru sięgających 360 km/h, ciśnieniu atmosferycznym 90 razy wyższym niż na Ziemi, temperaturze przekraczającej 400oC oraz gęstej, wyjątkowo toksycznej atmosferze zawierającej dwutlenek węgla i kwas siarkowy, nie nadaje się do życia. Ale najnowsze badania naukowców wskazują, że wcale nie jest to martwa planeta.

Wenus jest znacznie bardziej podobna do Ziemi niż do tej pory sądzono. Między planetami można zauważyć uderzające podobieństwo w kwestii ruchów tektonicznych. Zespół uczonych z Uniwersytetu Północnej Karoliny pod kierownictwem Paula Byrne'a przyjrzał się zjawiskom zachodzącym na Wenus. Ruchy płyt tektonicznych na Wenus są nieco inne niż na naszej planecie.

Wysokie temperatury panujące na Wenus mogą tworzyć całe bloki płyt tektonicznych - coś na kształt skał - które cały czas się poruszają, wytwarzając wzajemne tarcie. To właśnie dlatego ukształtowanie terenu na powierzchni Wenus jest zbliżone do krajobrazu pasm górskich Azji Środkowej.

Naukowcy przeanalizowali dane zebrane przez sondę Magellan. Zamiast analizować fragmenty powierzchni planety, postanowili przyjrzeć się całości i zauważyli punkty charakterystyczne sugerujące aktywność geologiczną podobną do ziemskiej.

Lepsze zrozumienie zjawisk zachodzących na Wenus pozwoli nam przewidywać ziemskie ruchy tektoniczne i w innych częściach kosmosu.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Wenus | Kosmos
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy