Wszystko o wyłączeniu telewizji analogowej w Polsce

7 listopada rozpoczyna się cyfryzacja Polski. Odpowiadamy na wszystkie związane z tą transformacją pytania.

Czym jest naziemna telewizja cyfrowa?

Naziemna telewizja to telewizja odbierana za pomocą tradycyjnych, indywidualnych anten naziemnych, np. kierunkowych lub popularnych siatkowych, czy też anten zbiorowych przystosowanych do jej odbioru. Dziś jej sygnał dociera do naszych odbiorników analogowo oraz cyfrowo. Teraz sygnał analogowy będzie stopniowo wyłączany.

Dlaczego w Polsce rozpoczął się proces cyfryzacji?

Nowa, cyfrowa technika nadawania pozwala na zwiększenie oferty programowej i jakości obrazu. To wszystko za sprawą oszczędniejszego wykorzystania częstotliwości. Na jednym kanale można nadawać kilka programów w miejsce jednego - analogowego.

Wprowadzanie naziemnej telewizji cyfrowej wynika z postanowień Regionalnej Konferencji Radiokomunikacyjnej, której członkiem jest Polska. Zwolnione częstotliwości będą wykorzystywane do rozwoju usług telekomunikacyjnych, w tym dostępu do internetu.

Reklama

Kogo dotyczy cyfryzacja, a kogo nie?

Cyfryzacja obejmuje tych, którzy korzystają z naziemnych anten telewizyjnych. W zależności od warunków lokalnych, tj. odległości od nadajnika, ukształtowania terenu, wysokości zabudowań w pobliżu itp. mogą to być anteny pokojowe, zewnętrzne montowane na elewacjach budynków lub balkonach albo też zbiorcze anteny umieszczane na dachach budynków wielorodzinnych. Telewizją naziemną jest też sygnał odbierany przez anteny przenośne i mobilne (np. w przyczepach kempingowych).

Nie są natomiast telewizją naziemną sygnały odbierane za pomocą anten satelitarnych, platform cyfrowych TV kablowej oraz IPTV, czyli odbiór oparty na protokole IP (internet) - zatem osób odbierających telewizję w ten sposób cyfryzacja nie dotyczy.

Kiedy wyłączony zostanie sygnał telewizji analogowej w moim regionie

Naziemna telewizja analogowa będzie wyłączana w 7 etapach. Zarówno nadawcy komercyjni jak i nadawca publiczny zobowiązani są do równoczesnego wyłączania swoich emisji analogowych według przedstawionej poniżej mapy oraz harmonogramu. 7 listopada zostaną wyłączone nadajniki analogowe na terenie województwa lubuskiego oraz na terenie gmin graniczących z tym województwem. Natomiast 28 listopada wyłączona zostanie telewizja w części obszarów województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego oraz wielkopolskiego. Na pozostałych obszarach Polski telewizja analogowa będzie stopniowo wyłączana od marca przyszłego roku.

Dokładny harmonogram wyłączenia telewizji analogowej na kolejnych obszarach można znaleźć w tym materiale

Co jest potrzebne do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej?

Do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej potrzebny jest dekoder (zgodny ze standardem DVB-T MPEG-4,). Może być wbudowany w telewizor (najnowsze odbiorniki go mają) lub zewnętrzny, podłączony do telewizora (tzw. set-top-box). Tak jak i dziś, potrzebna jest też antena naziemna.

Koszt dekodera, to ok 100-250 zł. Ceny anten - 50-200 zł.

O tym, co dokładnie potrzebne jest do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej piszemy w tym artykule

Co takiego oferuje naziemna telewizja cyfrowa?

W ofercie naziemnej telewizji cyfrowej, w zależności od obszaru, są dzisiaj dostępne następujące programy TV nadawane w tzw. multipleksach (MUX), czyli cyfrowych pakietach programowych:

MUX-1: TVP1 HD, TVP2, TVP INFO, Polo TV, ESKA TV, ATM Rozrywka TV, T-TV

MUX-2: Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, Puls 2, TV4, TV6

MUX-3: TVP1, TVP2 HD, TVP INFO, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia

Oprócz tego naziemna telewizja cyfrowa pozwala na wybór ścieżki dźwiękowej (np. w języku oryginału), napisów, umożliwia też audiodeskrypcję (dla osób niewidomych i niedowidzących), oraz korzystanie z dźwięku przestrzennego, .

Naziemna telewizja cyfrowa jest wdrażana stopniowo, dlatego wymienione tu programy i usługi nie są jeszcze dostępne w całej Polsce.

Oferta programowa naziemnej telewizji cyfrowej jest bezpłatna. Poza abonamentem RTV z tytułu posiadania odbiornika nie istnieją dodatkowe opłaty abonamentowe, tak jak w przypadku płatnych platform kablowych lub satelitarnych.

Pytania dotyczące cyfryzacji kraju

- Może się okazać, że sygnał cyfrowy nie wszędzie będzie docierał - przyznał Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji. Proces cyfryzacji na pewno będzie wyzwaniem, zarówno dla instytucji państwowych, jak i dla telewizji, a co za tym idzie - dla osób chcących oglądać telewizję. Będziemy na bieżąco informować o cyfryzacji kraju.

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji uruchomiło infolinię pod numerem: 800 007 788.My także z chęcią także odpowiemy na wszystkie pytania - można je kierować na adres redakcji Nowe Technologie

-----

W artykule wykorzystano fragmenty opublikowane na stronie www.mac.gov.pl.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: cyfryzacja | telewizja | telewizja analogowa | DVB-T
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy