Inteligentne Miasta

Solarne tulipany wkrótce staną w Etiopii

Etiopia chce do 2025 r. całkowicie zahamować emisję dwutlenku węgla. W osiągnięciu tego celu mają pomóc gigantyczne solarne tulipany.

Władze afrykańskiego państwa nawiązały współpracę z firmą AORA Solar, która specjalizuje się w produkcji modularnych systemów hybrydowo-słonecznych. Każda z "roślin" składa się z wieży zwieńczonej specjalną bańką, w której znajduje się woda. Pod wpływem wysokiej temperatury jest ona przekształcana w parę wodną, a następnie wykorzystywana do napędzania turbiny. Umieszczone na powierzchni ziemi zwierciadła mają na celu odbijać promienie słoneczne, skupiając jak najwięcej ich na zbiorniku z wodą.

Warto podkreślić, że gdy nie jest dostępne światło słoneczne, turbina może wykorzystywać paliwo alternatywne, np. gaz ziemny. Pojedynczy ekologiczny tulipan ma moc wyjściową 100 kW, co powinno wystarczyć do zasilenia w prąd ok. 60-80 domów.

Firma AORA Solar nawiązała współpracę z etiopskimi uniwersytetami, zgodnie z którą na terenach kampusów mają być instalowane solarne tulipany. Co ciekawe, Etiopia nie jest pierwszym krajem, w którym można zobaczyć produkujące energię elektryczną wieże-tulipany. Podobne projekty rozwijają kraje takie jak Chiny, Hiszpania, Izrael i Stany Zjednoczone.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: energia słoneczna | Etiopia | zielona energia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy