Konkurs Imagine Cup 2013 - 300 tys. dol. w puli nagród i szansa na start-up

Kilka lat temu Marcin Bartoszuk ze swoim zespołem zajął 3. miejsce w finałach krajowych konkursu technologicznego Imagine Cup. Na fali sukcesu założył własną firmę, która dziś jest jednym ze sponsorów tegorocznej edycji konkursu Microsoft. To doskonale pokazuje, co można osiągnąć biorąc udział w tym przedsięwzięciu. Rejestracja do konkursu Imagine Cup trwa do 7 stycznia.

Udział w Imagine Cup 2013 to możliwość wygrania nagród  z najwyższej w historii konkursu puli wynoszącej 300 000 USD oraz otrzymania wielu dodatkowych korzyści oferowanych przez partnerów konkursu. W przyszłości oznacza jednak znacznie więcej - poznanie ludzi z całego świata, rozwój zawodowy, a nawet założenie własnej firmy i wspieranie młodych talentów.

Rejestracja do konkursu Imagine Cup trwa do 7 stycznia, został zatem niecały miesiąc na zgłoszenie. Projekty można zgłaszać w trzech kategoriach głównych: World Citizenship, Games i Innovation. Światowa pula nagród wynosi w tym roku aż 300 000 dolarów, jednak organizatorzy zaprosili także partnerów lokalnych. W Polsce są nimi firmy DevCore.NET, Billenium, Nokia i MMC Brainville.

Reklama

Patronem honorowym tegorocznej edycji konkursu Imagine Cup jest Ministerstwo Gospodarki, zaś współorganizatorem Instytut Wzornictwa Przemysłowego. IWP angażuje się w krajowe finały konkursu Imagine Cup od 2008 roku. W codziennej praktyce Instytut zajmuje się strategicznym doradzaniem przedsiębiorstwom w zakresie wykorzystania wzornictwa dla rozwoju innowacyjnej gospodarki oraz procesu efektywnej współpracy projektantów i przedsiębiorców. Swoją misję realizuje poprzez projekty edukacyjne, doradcze, naukowo-badawcze oraz wszelkie działania popularyzujące wzornictwo w obszarze projektowania i wdrażania produktów materialnych, a także usług, e-usług i aplikacji opartych o najnowsze rozwiązania technologiczne.

DevCore to firma, której założyciel jest "absolwentem" Imagine Cup. "W konkursie Imagine Cup pierwszy raz wzięliśmy udział w 2006 roku. Było to niesamowite doświadczenie, które zmobilizowało nas do  jeszcze szybszego rozwoju technologicznego. Razem z kolegami udało nam się stworzyć ciekawy projekt, który zajął 3 miejsce w finałach krajowych. Konkurs dał nam możliwość poznania nowych ludzi, ale też otworzył pewne horyzonty, uruchomił w nas proces myślenia, który doprowadził do założenia własnej firmy. Tak powstał DevCore.NET, firma założona w 2007 roku przez dwóch uczestników konkursu Imagine Cup, którzy można śmiało stwierdzić, że dzięki konkursowi się poznali - mówi Marcin Bartoszuk, współwłaściciel firmy DevCore.NET specjalizującej się w projektowaniu i wdrażaniu zaawansowanych systemów informatycznych na potrzeby biznesu. "Imagine Cup okazał się na tyle wciągający, że wspólnie startowaliśmy w nim jeszcze w kolejnych trzech edycjach. W kolejnych latach staraliśmy się w jakimś stopniu dalej uczestniczyć w konkursie, wspierając drużyny z Białegostoku i odwiedzając finały krajowe Imagine Cup. W taki sposób od roku 2006, zaczynając od uczestników, poprzez bycie mentorami, w edycji 2013 zostaliśmy sponsorem konkursu, ponieważ uważamy, że jest to świetna inicjatywa i warto ją wspierać" - dodaje Bartoszuk.

Drugim z partnerów Imagine Cup jest firma Billennium, która zajmuje się zwiększaniem efektywności przedsiębiorstw oraz dostarcza specjalistów w ramach outsourcingu zasobów ludzkich. W zeszłym roku uhonorowała ona zespół Bug Busters z Politechniki Białostockiej nagrodą specjalną w konkursie Microsoft Imagine Cup - skokiem ze spadochronu z 4000 metrów. Skoczkowie doświadczyli około 50 sekund swobodnego spadania z prędkością 200 km/h, a następnie 10-minutowego lotu ze spadochronem. W edycji, której ideą przewodnią było hasło "Wyobraź sobie świat, w którym technologia pomaga rozwiązać najtrudniejsze problemy ludzkości" zespół zaprojektował innowacyjną platformę rehabilitacyjną opartą na technologii Microsoft Kinect. Bug Busters dzięki rozwiązaniu Personal Recovery System sprawili, że pacjenci przechodzący skomplikowaną rehabilitację chętniej do niej wracają również w domu. "Bug Busters przenieśli technologię Kinect na wyższy poziom. Dzięki Personal Recovery System nie jest to już tylko platforma służąca rozrywce, ale pomaga ona również ludziom. Fakt, że studenci stworzyli również możliwość zdalnego śledzenia postępu osoby rehabilitowanej znacznie ułatwia pracę personelowi medycznemu" -  powiedział Grzegorz Rycaj dyrektor działu R&D w firmie Billennium i jednocześnie jeden z jurorów konkursu. W tym roku firma również zamierza nagrodzić najlepszy jej zdaniem projekt spośród finalistów.

Partnerem Imagine Cup wspierającym uczestników z Polski jest także Nokia, która wszystkim zdobywcom drugiego miejsca w trzech głównych kategoriach rozda telefony Nokia Lumia 920. "Wspieranie innowacyjnych projektów technologicznych, w których biorą udział młodzi ludzie to dla nas inwestycja na przyszłość. Jesteśmy bardzo zadowoleni z zeszłorocznej współpracy i cieszymy się, że mogliśmy po raz kolejny dołączyć do tak dużego i prężnego projektu jakim jest Imagine Cup." - powiedział Tomasz Parfjanowicz, Nokia Poland Developers Relations Manager.

Ponadto, od 2012 roku polska edycja konkursu Imagine Cup została poszerzona o "Imagine Cup Venture", które ma pomóc najlepszym zespołom zamienić ich pomysły w realne biznesy. Będzie to możliwe dzięki parkowi technologicznemu MMC Brainville, który przygotował pakiet usług konsultingowych obejmujący m.in. budowanie strategii projektu, przygotowanie materiałów inwestycyjnych oraz pełne wsparcie w procesie pozyskiwania kapitału na rozwój. "MMC Brainville łączy w sobie potencjał biznesowy, naukę, kapitał i nowoczesną infrastrukturę. To unikalne połączenie chcemy zaproponować finalistom konkursu Imagine Cup 2012" - mówi Krzysztof Wnęk, dyrektor projektu realizującej projekt spółki Miasteczko Multimedialne Sp. z o.o. "Nasi eksperci przeszkolą najlepszych finalistów w zakresie zdolności prezentacyjnych oraz komercjalizacji projektów. Innymi słowy - pokażą, w jaki sposób przygotowane projekty przekuć w dobry biznes i jak skorzystać z możliwości i kontaktów dostępnych w ramach społeczności zrzeszonej wokół MMC Brainville".

Wszystkich zainteresowanych udziałem w Imagine Cup zapraszamy na lokalną stronę konkursu

Harmonogram Imagine Cup 2013 - krajowa edycja

7 stycznia 2013 r. Kwalifikacje Oddanie jednostronicowych streszczeń
11 stycznia 2013 r. Wyłonienie TOP 30 z każdej z głównych kategorii
11 marca 2013 r. Oddanie projektów ONLINE do godz. 23:59
18 marca 2013 r. Ogłoszenie wyników TOP 15 do godz. 23:59 (5 drużyn w każdej z głównych kategorii)
3 kwietnia 2013 r. Finały Krajowe - showcase z oceną komisji sędziowskiej
4 kwietnia 2013 r. Finały Krajowe - gala finałowa (wybór drużyny narodowej)

INTERIA.PL/informacje prasowe
Dowiedz się więcej na temat: Imagine Cup | Imagine Cup 2013 | Microsoft | Polacy w Microsoft
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy