LG OLED 4K - sprawdzamy telewizory z technologią Quantum Dot

W 2015 roku, a być może i w kolejnych latach, w telewizorach LG będą rządziły dwie technologie - OLED i 4K. Najnowsza oferta urządzeń zaprezentowana podczas targów CES 2015 w Las Vegas, może sprawić, że koreański gigant będzie miał najmocniejszy lineup smart TV w bieżącym roku. Zwłaszcza, gdy dodamy do tego webOS 2.0 i technologię Quantum Dot.

Pierwszy OLED TV LG został zaprezentowany rok temu. Nie była to premiera spektakularna, bo nie było do końca wiadomo, czy urządzenie przyjmie się na rynku. Dzisiaj decydenci LG już wiedzą, że OLED to technologia przyszłości, w której będą dominować w najbliższych latach. Według szacunków LG, do końca 2016 r. zostanie sprzedanych blisko milion telewizorów OLED sygnowanych ich logo, dzięki czemu żaden inny producent nie będzie w stanie zagrozić pozycji Koreańczyków. Co więcej, OLED-y innych marek będą produkowane na licencji... LG. Wszystko to sprawia, że firmę z bordową kropką wkrótce będzie można spokojnie nazywać "królem OLED".

Reklama

Wystarczy spojrzeć na plany LG na 2015 r., by wiedzieć, jak poważnie producent traktuje technologię OLED. W tym roku na rynku pojawi się 7 nowych OLED-ów, wszystkie wyposażone w matryce 4K i system webOS 2.0. W sprzedaży pojawią się m.in. modele o przekątnych 55, 65 i 77 cali - płaskie, wygięte, a nawet zakrzywiane na życzenie! Wszystko to, będzie dostępne także dla polskiego widza, jeszcze w 2015 r. 

Docelowo, OLED-y mają zastąpić tradycyjne telewizory LCD LED i stanowić trzon oferty koreańskiego producenta. O wyższości OLED-ów nad tradycyjnymi LED-ami nie ma co dyskutować. Oferują one lepszą głębię czerni, wierniejsze odwzorowanie kolorów i szybszą reakcję na polecenia użytkownika. Ukierunkowanie w stronę OLED-ów nie oznacza bynajmniej, że LG zrezygnuje z LED-ów. Nowe życie w technologię LCD mogą tchnąć kropki kwantowe (Quantum Dot), które znacznie poprawią jakość obrazu. A wszystko to dostępne w rozdzielczości 4K. LG planuje, że 60 proc. nowych telewizorów wypuszczanych przez nich na rynek, będzie mieć matrycę Ultra HD. Staje się to powoli trendem, a ceny telewizorów 4K stopniowo spadają.

Zaprezentowane na CES 2015 telewizory LG pokazują, jak poważnie koreańska firma podchodzi do tematu. Po obejrzeniu kilku specjalnie przygotowanych materiałów wideo na OLED-ach LG można być optymistą, że technologia ta wreszcie trafi do mas. Mają w tym pomóc wytwórnie filmowe i stacje telewizyjne, takie jak Netflix, których przyszłe seriale (m.in. Marco Polo) będzie można oglądać na nowych telewizorach LG. Podobno w planach są jeszcze większe wspólne projekty, ale na razie żadna ze stron nie chce zdradzać szczegółów na ich temat. 

Warto zaznaczyć, że poza szczegółowym obrazem, nowe smart TV LG są bardzo dobrze wykonane. Wzornictwo nowych modeli stoi na wysokim poziomie, co można dostrzec nawet na podstawie jakości tylnych paneli telewizorów, czyli elementów obudowy, które - po przytwierdzeniu do ściany czy postawieniu na półce - nie są zbyt często oglądane przez użytkowników. A mimo to, LG chce, by całość była spójna stylistycznie. i świetnie wykonana.

Nowe OLED-y: 55", 65" i 77" będą niedługo w Polsce. Najtańsze od 10 tys. zł.

Garść dodatkowych informacji, które zdobyliśmy:

- LG stawia głównie na OLED TV, ponieważ jako jedyni mają "rentowną" technologię produkcyjną tych ekranów. Będą wkrótce udostępniać tę technologię innym,

- LG przewiduje, że do 2017 r. produkcja OLED-ów stanie się rentowna,

- LG stopniowo będzie wycofywać ze swojej oferty telewizory LCD, a zamiast nich wprowadzać coraz więcej OLED-ów.

- Jednocześnie LCD będą na rynku z technologią Quantum Dot i rozdzielczością 4K. Wkrótce w Polsce będzie największy telewizor 4K w sprzedaży - 150 cali.

- LG podpisał umowy z Netflix, Amazon i YouTube, więc będzie w przyszłości ściśle z nimi współpracował. Wszystkie nowe seriale Netflixa (Marco Molo i Marvelowskie) mają być dostępne w 4K na TV LG.

- jeszcze nie wiadomo czy webOS 2.0 będzie dostępny jako aktualizacja poprzednika

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: CES 2015 | Quantum Dot
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy