Zagadki przyrody

Żebropławy pierwszymi organizmami na Ziemi?

Pierwsze zwierzęta na Ziemi przypominały współczesne organizmy należące do typu żebropławów. Odkrycie to rzuca nowe światło na początki życia na naszej planecie, bo to tej pory uważano, że naszymi przodkami były organizmy przypominające gąbki.

Żebropławy to typ dwuwarstwowych zwierząt bezkręgowych obejmujących co najmniej 100 gatunków. Dawniej, ze względu na podobieństwo do meduz, razem z parzydełkowcami były zaliczane do jamochłonów - żebropławy nie mają jednak komórek parzydełkowych. Organizmy te prowadzą pelagiczny tryb życia, głównie w morzach i oceanach. To właśnie żebropławy przypominały pierwsze zwierzęta morskie na Ziemi.

Ze względu na brak skamielin potwierdzających tę tezę, wielu naukowców uważa, że pierwsze organizmy morskie na naszej planecie przypominały gąbki. Wykorzystując nową technikę opierającą się na porównaniu DNA gatunków z różnych gałęzi ewolucyjnych, dr Antonis Rokas z Uniwersytetu Vanderbilta wykazał, że znacznie bliżej nam do żebropławów niż gąbek.

Rokas rozpatrzył siedem przykładów zwierząt, 5 roślin i 6 grzybków, gdy genetycy nie byli w stanie porozumieć się w sprawie związków między gatunkami. Naukowiec zauważył, że w niektórych przypadkach występuje niewielka liczba genów wskazująca na jedną relację, podczas gdy większość wskazuje na inną. Ta niewielka pula "uprzywilejowanych genów" uniemożliwia rozwiązanie niektórych zagadek biologii.

Z setek tysięcy genów zbadanych w ten sposób, zespół Rokasa stwierdził, że jest znacznie więcej takich, które potwierdzają teorię żebropławów, a nie gąbek.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: organizmy morskie | początki życia | biologia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy