Zagadki przyrody

Ptaki, które pachną cytrusami

​Najnowsze badania z dziedziny ekologii behawioralnej ujawniły, że największe szanse na znalezienie partnerki ma nie tylko ptak z najpiękniejszym czubem na głowie, ale także taki o najsilniejszym zapachu. Pod tym względem nurniczki czubate nie mają konkurencji.

Jeszcze kilka lat temu nie było pewne, czy ptaki mają zmysł węchu, a jeżeli tak, to w jakim celu. Ale ptaki z gatunku nurniczków czubatych (Aethia cristatella) z wyspy Shumagin na Alasce udowodniły, że ptaki nie tylko mają zmysł węchu, ale i wykorzystują go do przyciągnięcia partnera.

Wśród nurniczków czubatych - podobnie jak u wielu innych gatunków ptaków - najatrakcyjniejszymi samcami są te z największym czubem na głowie. To jednak nie wszystko - równie ważny jest także zapach zwierzęcia. Ptaki te wydzielają silny, a nawet ostry zapach cytrusów, którzy uczeni z Uniwersytetu na Alasce połączyli z potencjalnym sukcesem seksualnym.

- Zapach cytrusów jest niesamowicie intensywny. Nurniczki są najintensywniej pachnącymi ptakami, jakie znam - powiedział Hector Douglas, biolog morski, jeden z autorów badań.

Douglas schwytał dziesiątki ptaków i umieszczali je w jeden po drugim w zamykanym pojemniku, aby określić siłę ich zapachu. Ten wydzielany przez pióra na karku samców nurniczków wytwarza silne aldehydy o zapachu cytrusów. Z kolei ptaki o silnym zapachu wytwarzają szybciej kortykosteron, co oznacza, że zapach faktycznie działa jako wskaźnik sprawności fizycznej zwierzęcia.

Naukowcy wciąż jednak nie wiedzą, dlaczego nurniczki akurat pachną cytrusami.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: biologia | zwierzęta | ptaki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy