Zagadki przyrody

Garlic 2.0 - pierwszy sklonowany kot na świecie

Kiedy Huang Yu dowiedziała się o śmierci swojego 2,5-letniego kota o imieniu Garlic, wiedziała, że chce kolejnego, ale dokładnie takiego samego. Postanowiła sklonować swojego milusińskiego. Tak powstał Garlic 2.0, pierwszy sklonowany kot na świecie.

Sinogene to firma zajmująca się klonowaniem zwierząt domowych. Na swoim koncie ma już ponad 40 psów, w tym jednego policyjnego. Techniki klonowania komórek somatycznych zwierząt są stosunkowo nową techniką, ale wciąż napotykają na wiele przeciwności. Z tego powodu do tej pory nie udawało się sklonować kota.

- Cechy reprodukcyjne i fizjologiczne kotów różnią się od cech większości zwierząt. Koty nie są spontanicznymi zwierzętami owulacyjnymi, a takimi, u których owulacja jest wywoływana. Ich cykl reprodukcyjny jest szczególny, a techniki klonowania trudne. Ta operacja jest jednym z niewielu udanych przypadków na śwecie, przybliżającym Chiny do liderów klonowania - powiedział lekarz weterynarii Shi Zhensheng.

Po prawie roku wysiłku naukowcom udało się przenieść zarodek do ciała kota-surogatki, który nosił rozwijający się płód przez 66 dni. Garlic 2.0 urodził się 21 lipca 2019 r. w wyniku porodu naturalnego. Ma kod genetyczny w całości zapożyczony z komórek somatycznych Garlica. Zwierzę jest w dobrej kondycji fizycznej i zachowuje się normalnie.

Operacja kosztowała 250 000 juanów, czyli blisko 140 000 zł.

W ubiegłym roku chińscy biolodzy z powodzeniem sklonowali dwa makaki, które stały się pierwszymi prawdziwymi klonami naczelnych.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: klonowanie | Koty | zwierzęta domowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy