Sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja pomogła stworzyć fałszywe filmy dla dorosłych z m.in. Gal Gadot

Zaawansowany algorytm jest w stanie stworzyć wizualizację, którą można pomylić z rzeczywistością. Przykładem jest seria filmów, która pojawiła się w sieci.

Narzędzia ułatwiające fałszowanie materiałów wideo stają się realnym zagrożeniem. Taylor Swift, Gal Gadot, Scarlett Johansson, czy Aubrey Plaza - filmy pornograficzne z tymi znanymi osobami krążą ostatnio po sieci. Jak to możliwe? Znane aktorki i piosenkarki nie zmieniły przecież branży. To sztucznie wytworzone wizualizacje, do złudzenia przypominające prawdziwe filmy. 

Ich autorem jest użytkownik serwisu Reddit o pseudonimie "deepfakes". Internauta nie wykorzystał do ich realizacji zaawansowanych  narzędzi, a jedynie darmowego programu TensorFlow, które jest udostępniane przez Google deweloperom i osobom związanym z rozwojem sztucznej inteligencji. 

Za pomocą specjalnych algorytmów, program analizuje strukturę twarzy i tworzy realistyczny model, który jest następnie łączony z korpusem postaci występującej w dowolnym filmie, w tym wypadku dla dorosłych.  

Reklama

Oszustwo dzięki sieciom neuronowym

Podobne narzędzie, korzystające z sieci neuronowych i uczenia maszynowego, stworzyło również wizualizacje przemówień znanych polityków, w tym Baracka Obamy. Wystarczyła do tego analiza ponad 14 godzin przemówień i wywiadów byłego prezydenta USA. Potem, za sprawą specjalnej technologii wideo, połączyła wypowiedzi (audio) Obamy z jednym, konkretnym przemówieniem poprzedniego. Aby odpowiednio dopasować ścieżkę audio do ruchu ust, na dolną część twarzy naniesiono wcześniej zebrane fragmenty wypowiedzi prezydenta. Po procesie obróbki udało się - z drobnymi niedociągnięciami - zsynchronizować ścieżkę audio z ruchem ust. 

Co z tego wynika? Zrealizowanie materiału wideo, który modyfikuje wypowiedzi polityków czy gwiazd już teraz praktycznie nie stanowi problemu. "Sfałszowane" wideo z Obamą prezentujemy poniżej:

Uczenie maszynowe (machine learning) to metoda samouczenia się maszyn w oparciu o analizę danych i odnajdywanie zawartych w nich wzorców. Dzięki algorytmom machine learning komputery mogą samodzielnie analizować dane oraz automatycznie tworzyć i dostosowywać modele w celu samodoskonalenia i nabywania nowej wiedzy, potrzebnej do rozwiązania zadanego problemu. Wszystko odbywa się w sposób zautomatyzowany, bez potrzeby wcześniejszego zaprogramowania przez człowieka. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Sztuczna inteligencja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy