Medycyna przyszłości

Używasz soczewek kontaktowych? Uważaj na ameby

Studentka z Tajwanu, która nie ściągała soczewek kontaktowych z oczu przez 6 miesięcy, zachorowała na rzadką i poważną infekcję oka, która ostatecznie doprowadziła do ślepoty. Wszystko z powodu pasożyta, który zagnieździł się w noszonych soczewkach...

Miliony osób na całym świecie, które używają soczewek kontaktowych, mogą być narażone za zakażenie groźnym pierwotniakiem. Ameba w oku może doprowadzić do trudnej do wygojenia infekcji, a w najbardziej ekstremalnych okolicznościach spowodować trwałą ślepotę.

Podobnych przypadków jak ten z Tajwanu zdarza się na całym świecie więcej. U 18-letniej Ashley Hyde z Florydy, pasożyt przedostał się przez rogówkę oka i aby go wydobyć, trzeba było ścierać całą warstwę komórek. Przypadki ekstremalne zdarzają się rzadko, ale mikroamebami może zakazić się każdy.

Choroba znana jako akantamebowe zapalenie rogówki (Acanthamoeba keratitis) to tak naprawdę zakażenie jednym z gatunków ameby, który infekuje oczy, skórę oraz mózg. Ten typ pasożyta powszechnie infekuje ludzi poprzez soczewki kontaktowe, zmiany skórne czy inhalacje płucne. Nie każde zapalenie rogówki jest powodowane przez ameby. Mogą za nie odpowiadać również bakterie, grzyby oraz wirus herpes. Czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania jest przede wszystkim spanie w soczewkach, długoterminowe używanie szkieł czy kiepska ich higiena.

Początkowo objawy zakażenia nie zwiastują poważnej choroby - występuje ból i zaczerwienienie oczu, a następnie zaburzenia widzenia. Choroba może rozwijać się kilka tygodni lub miesięcy, a nieleczona prowadzi do ślepoty. W wyniku powikłań po akantamebowym zapaleniu rogówki jednej z kobiet trzeba było usunąć oko.

- Rogówka jak żywy, oddychający narząd, potrzebuje tlenu. Bez odpowiednich ilości tlenu, komórki rogówki rozkładają się i przestają stanowić barierę ochronną przed zakażeniami. Dlatego bardzo ważne jest, by - w miarę możliwości - nigdy nie spać w soczewkach kontaktowych - powiedział Mark Fromer z Lenox Hill Hospital w Nowym Jorku.

Centra Centers for Disease Control and Prevention oceniają, że akantamebowe zapalenie rogówki to choroba względnie rzadka. Nie trzeba od razu rezygnować z noszenia soczewek kontaktowych, by być bezpiecznym. Wystarczy stosować się do podstawowych zasad higieny i regularnie dawać odpocząć swoim oczom. Okuliści sugerują także, by nie używać soczewek kontaktowych w sytuacjach, w których oczy wchodzą w bezpośredni kontakt z wodą.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ameba | soczewki kontaktowe | okulistyka | oczy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy