Medycyna przyszłości

Substancja z chińskich grzybów skutecznym lekiem przeciwbólowym

Brytyjscy naukowcy odkryli, że pewna substancja z grzybów żyjących na gąsienicach ciem z rodziny Thitarodes może być skutecznym lekiem przeciwbólowym.

Zespół uczonych z University of Nottingham pod kierownictwem Cornelii de Moor już od dłuższego czasu prowadzi badania nad kordycepiną. Jest to substancja występująca w maczużniku chińskim, grzybie atakującym gąsienice ciem z rodziny Thitarodes. Już wcześniej sugerowano, że kordycepina może być użyteczna w leczeniu niektórych nowotworów. Teraz okazuje się, że może być także skutecznym lekiem przeciwbólowym, szczególnie dla osób z chorobą zwyrodnieniową stawów.

Brytyjczykom udało się dostać 3-letni grant, w ramach którego zostanie przeprowadzona seria eksperymentów na szczurach i myszach, którym kordycepina będzie podawana z paszą. Pierwsze testy wykazały, że kordycepina jest równie skuteczna, co konwencjonalne leki przeciwbólowe.

- Nasze badania to pierwszy krok w kierunku stworzenia nowej klasy leków na chorobą zwyrodnieniową stawów. Do tej pory kordycepina nigdy nie była testowana jako główny składnik leków przeciwbólowych podczas tej choroby - powiedziała de Moor.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z oczekiwaniami naukowców, testy kliniczne z użyciem kordycepiny zaczną się za 6-10 lat.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: leki przeciwbólowe | ćma
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy