Kosmos

130 mln lat świetlnych od Ziemi trwa niezwykły spektakl

130 mln lat świetlnych z dala od Ziemi, w gwiazdozbiorze Wielkiego Psa, ma właśnie miejsce kolizja dwóch galaktyki spiralnych.

W galaktykach NGC 2208 i IC 2163 w ostatnim czasie odnotowano liczne eksplozje supernowych, a także pojawiło się wiele młodych gwiazd. W tym rejonie znajduje się również dużo ultraintensywnych źródeł rentgenowskich (ULX), które są uważane za jedne z najjaśniejszych obiektów we wszechświecie.

ULX są bardzo rzadkie, wystarczy tylko wspomnieć, że w Drodze Mlecznej nie ma żadnego takiego obiektu. W kolidujących galaktykach NGC 2208 i IC 2163 jest aż 28 ULX, które mają prawdopodobnie postać supermasywnych czarnych dziur. Bardzo ważna jest także obserwacja tzw. rentgenowskich układów podwójnych, czyli par obiektów składających się z gwiazdy zwartej (np. czarnej dziury, gwiazdy neutronowej) i gwiazdy ciągu głównego, która traci materię na rzecz tej pierwszej. Prowadzi to do intensywnych emisji rentgenowskich.

Mimo iż na razie jest to abstrakcją, trzeba pamiętać, że za 4 mld lat dojdzie do kolizji Drogi Mlecznej z Andromedą, w efekcie czego powstanie nowa, gigantyczna galaktyka eliptyczna.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kosmos | Galaktyka | Czarna dziura | droga mleczna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy