IFA 2015 - elektronika konsumencka

OLED-em LG stoi – nowe modele pokazane na IFA 2015

Na targach IFA 2015 firma LG zaskoczyła. Zamiast podejść do tematu klasycznie, wyłożyć kawę na ławę i zaprezentować nowe modele w sposób łopatologiczny, skupiono się na innowacyjnych rozwiązaniach, które mają dominować w ich telewizorach. Potwierdziło się, że OLED-y mogą być i będą jeszcze lepsze.

Tegoroczna ekspozycja segmentu TV na stoisku LG na targach IFA 2015 jest inna niż w latach poprzednich. Zamiast wystawionych nowych modeli telewizorów z podpisami i pozującymi do zdjęć hostessami, przedstawiono pokrótce drogę, jaką przeszły telewizory OLED na przestrzeni ostatnich lat. Przez ostatnie 3 lata w technologii produkcji OLED-ów poczyniono takie postępy, na które w przypadku wyświetlaczy ciekłokrystalicznych trzeba było pracować 10 lat. Nic dziwnego, że cechą wyróżniającą telewizory LG na rynku są matryce OLED. Wkrótce na polski rynek trafią trzy nowe modele. 

Reklama

Nowe OLED-y LG

OLED-y LG, które można zobaczyć na targach IFA 2015 w najbliższych miesiącach trafią do Polski (prawdopodobnie przed gorącym okresem bożonarodzeniowym). Portfolio koreańskiego giganta na naszym rynku uzupełnią modele, 55EG960, 55EG920 i 55EG910. Pokazano także modele 55/65EF950, które ostatecznie też trafią do naszego kraju, ale jeszcze nie wiadomo kiedy. Warto wyjaśnić, że prezentowane modele mają takie nazwy na rynek polski, a w Europie dodaje się do nich dodatkowe zero, czyli np. 55EG9200, 55EG9100, itd. 

Model 55EG960 to zakrzywiony OLED 4K wykorzystujący technologię HDR. Po raz pierwszy pokazano go podczas tegorocznych targów CES w Las Vegas, ale to właśnie na IFA 2015 model ten otrzymał prestiżową nagrodę EISA. Pracuje on w rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli i jest tym samym pierwszym seryjnie produkowanym OLED-em 4K. Telewizor ma bardzo cienką ramkę ekranu i przezroczysty stojak, które idealnie wpasują się w każde nowoczesne wnętrze mieszkania. Na rynku pojawią się modele o przekątnych 55 i 65 cali. Doskonały dźwięk zapewnią głośniki Harman Kardon.

Czym jest HDR? High Dynamic Range to technologia polegająca na reprodukcji obrazu o zakresie jasności (luminancji), porównywalnej do zakresu jasności widzianego przez człowieka. Materiały HDR zapewniają głębszą czerń, większą maksymalną jasność oraz bogatsze przejścia tonalne. Technologia HDR rozszerza dostępny zakres poziomów jasności i nadaje wyświetlanemu obrazowi większy kontrast. W rezultacie ujawniają się szczegóły ukryte w głębokich cieniach oraz niuanse kolorystyczne w najjaśniejszych fragmentach. Zgodność telewizora z materiałami HDR, według producentów, oznacza więc żywsze kolory, lepszą widoczność szczegółów, wyraźnie odwzorowane światła i większą głębię obrazu.


LG 55EG920 to z kolei zakrzywiony OLED 4K wykorzystujący technologię HDR. Tak jak poprzednik, pracuje on w rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli i ma zbliżony design. Ekran jest zakrzywiony, a w najcieńszym punkcie mierzy 4,8 mm grubości. Dzięki temu 55EG920 jest smuklejszy niż wiele obecnie sprzedawanych smartfonów. Nie znajdziemy tu niestety głośników Harman Kardon, ale solidny 20-watowy system 2.0. 

Ostatnią telewizyjną nowością IFA 2015, która trafi do Polski jest LG 55EG910 czyli zakrzywiony OLED pracujący w rozdzielczości Full HD. W branży jest on nazywany pieszczotliwie "budżetowym OLED-em", choć jakość obrazu i tak jest na nim powalająca. Telewizor ma tylko 4,8 mm grubości (w najcieńszym miejscu), a system ULTRA Surround gwarantuje doskonałe brzmienie.

Klamer spajających nowe telewizory LG jest kilka. Pierwsza - najważniejsza - to technologia OLED. Dzięki wprowadzeniu kolejnych modeli do Polski, LG będzie miało szeroką ofertę telewizorów, zarówno tańszych, jak i droższych. Drugi punkt to obecność na pokładzie systemu webOS 2.0, który jest szybszy, bardziej intuicyjny i responsywny od pierwszej generacji. Będzie można w nim m.in. podłączyć dwa niezależne źródła obrazu i jednocześnie wyświetlać z nich obraz. Trzecia cecha to minimalistyczny design.

Tegoroczna oferta targowa LG w kategorii telewizorów to ewolucja koncepcji OLED, która w niedalekiej przyszłości może oznaczać rewolucję przez duże "r".

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: HDR | OLED | Telewizor | IFA 2015
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy