Legalne oprogramowanie się opłaca - wywiad z prezesem LOG Systems

O oszczędnościach i bezpieczeństwie wynikającym z legalności oprogramowania dla firm rozmawiamy z Grzegorzem Filarowskim, prezesem LOG Systems Sp. z o.o.

Wiele się ostatnio mówi w mediach o zagadnieniu legalności oprogramowania, również w kontekście kontroli przeprowadzanych przez instytucje do tego upoważnione m.in. policję. Jak Pan jako ekspert branży IT ocenia sytuację w Polsce w tym obszarze?

Grzegorz Filarowski: Aktualna sytuacja dotycząca legalności oprogramowania jest zdecydowanie lepsza niż kilkanaście lat temu. Wynika to m.in. ze zwiększonej świadomości użytkowników urządzeń komputerowych a także ze zmian w licencjonowaniu wielu programów komputerowych. Jednak w dalszym ciągu dostrzegamy pewne problemy dotyczące zapanowania nad sytuacja licencyjną. Wynika to z tego, że pomimo zakupów licencji na oprogramowanie przez firmy nie każdy zakup jest "trafiony". W praktyce powodem takich incydentów jest brak kontroli nad cyklem życia licencji w organizacji i dostosowaniu jej do realnych potrzeb. Wiele firm nie posiada żadnych rozwiązań, które mogłyby wspierać takie przypadki. LOG Systems jako producent tworzy rozwiązania, dzięki którym można w prosty sposób monitorować stan legalności oprogramowania a także poziom wykorzystania licencji przez pracowników.

Reklama

 Na czym to dokładnie polega? Kupuje się licencję na tego typu oprogramowanie i można się czuć zupełnie bezpiecznie? 

Absolutnie bezpiecznie możemy się czuć tylko w przypadku pozbycia się całkowitego komputerów i innych urządzeń, ale to oczywiście niemożliwe. W myśl ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych dotyczącej odpowiedzialność Zarządzających z tytułu bezprawnego korzystania z cudzych utworów oraz  Art. 355 § 1 kodeksu cywilnego, odnośnie nie dochowania przez Zarządzających należytej staranności w zakresie ochrony dóbr intelektualnych, wdrożenie LOG System oraz procedur opartych na dobrych praktykach w oparciu o najnowsze technologie minimalizuje ryzyko narażenia się na konsekwencje prawne. Ponadto można na tym zaoszczędzić i to często jest głównym motywem przy naszych wdrożeniach. 

Takie wdrożenie pewnie sporo kosztuje. Czy to się opłaca, poza poznaniem stanu zasobów IT w firmie? 

Z naszej strony koszty zawsze są dopasowywane do możliwości finansowych naszych Klientów, ich wielkości i potrzeb. Jednak należy pamiętać, że inwestycje w takie rozwiązania bardzo szybko się potrafią zwracać. Dla przykładu można podać sytuacje gdzie Klienci poznając stan swojej struktury dowiadują się, że nie muszą dokonywać inwestycji w dodatkowe licencje, które np. planowali. Sprawa staje się szczególnie ważna w przypadku instytucji publicznych. Musimy pamiętać, że organizacje publiczne podlegają ustawie o Finansach Publicznych z dn. 27 sierpnia 2009r. Dzięki naszym rozwiązaniom takie instytucje mają możliwość optymalizacji kosztów w zakresie kontroli zarządczej oraz audytu wewnętrznego. Dzięki cyklicznym raportom informujących o efektywności wykorzystania licencji na oprogramowanie oraz sposobach wykorzystania komputera przez użytkowników, można precyzyjnie planować zakupy i optymalizować koszty inwestycji w licencje. Nie inaczej sprawa się ma w przypadku prywatnych przedsiębiorców. Przecież każdemu powinno zależeć na tym, aby wydawane pieniądze miały uzasadnienie i przekładały się na realne potrzeby.

Rozumiem, że takie rozwiązania przeznaczone są raczej dla dużych podmiotów? 

Otóż nie! Świat się zmienia i także nasza działalność się zmienia. Przyglądając się potrzebom naszych Klientów zauważyliśmy, że wiele firm nie było w stanie zakupić naszych produktów z powodu cen licencji. Aktualnie udało nam się takim sytuacjom sprostać. Po pierwsze: każda organizacja publiczna otrzymuje od nas nawet do 80% rabatu na produkty i usługi. Po drugie każda firma komercyjna otrzymuje rabaty specjalne. I najważniejsze, każda firma, która ma nie więcej niż 40 PC w swojej strukturze otrzymuje nasz produkt za "darmo". Jest to zupełna nowość na rynku. Opłata jaką wnosi Klient jest symboliczna i nie przekracza 10,00 złotych. Szczegóły tej oferty można znaleźć na naszej stronie internetowej.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy