Jak przyspieszyć działanie komputera

"Komputer działa coraz wolniej" - ten problem dotyczy każdego użytkownika systemu Windows. Wydawałoby się, że dzisiaj wiemy, jak sobie z nim poradzić. Nie brakuje jednak osób, które nadal mają z tym problem. Dla nich mamy szybki poradnik, jak postawić system na nogi.

Programy w tle

Jeśli Twój komputer uruchamia się długo, koniecznie sprawdź listę programów startujących razem z systemem i pracujących w tle. Często znajdziesz tam oprogramowanie, z którego nie korzystasz a może nawet nie masz pojęcia o tym, że jest zainstalowane.

Dzieje się tak dlatego, że niektóre programy automatycznie przy instalacji “pozwalają sobie" dopisać się do takiej listy. Często nieuważnie przechodząc przez kroki instalatora oprogramowania, zgadzamy się na zainstalowanie dodatkowego oprogramowania, które nie jest nam potrzebne. Wszystko to wpływa na długi czas uruchamiania oraz wyraźne spowolnienie pracy systemu operacyjnego.

Reklama

Co zrobić? Uruchom Menedżer Zadań kombinacją klawiszy CTRL+SHIFT+ESC, a następnie przejdź do zakładki “Uruchamianie". Wybierz niepotrzebny program i kliknij “Wyłącz".

Usuwanie plików tymczasowych

Przez tygodnie, miesiące, a może nawet lata, komputer bez naszej wiedzy pobiera tysiące plików tymczasowych. Gdy są już niepotrzebne, niektóre usuwają się automatycznie a inne - gromadzą się w systemie zabierając miejsce na dysku twardym i spowalniając działanie systemu.

Co można zrobić? Skorzystaj z systemowego narzędzia Oczyszczanie Dysku (wpisz w wyszukiwarkę w Menu Start) lub pobierz darmowy program CCleaner.

Fałszywa wyszukiwarka

Oprogramowanie typu PUP (Potentially Unwanted Program) często podszywa się pod wyszukiwarkę w naszej przeglądarce internetowej. Jak trafia do naszego komputera? Poprzez nieuważne przechodzenie kolejnych kroków w instalatorze lub przez klikanie w podejrzane reklamy w przeglądarce. Niestety, tego typu oprogramowania najczęściej nie usuniesz tradycyjnymi metodami. Co robić? Skorzystaj z oprogramowania usuwającego zagrożenia typu malware, np. Malwarebytes (do pobrania tutaj). W przyszłości pobieraj programy wyłącznie z oficjalnych witryn producenta, a instalując oprogramowanie wybieraj opcje “instalacja użytkownika" lub “instalacja zaawansowana" zamiast domyślnie zaznaczonej opcji “szybka" - będziesz wtedy mógł wybrać tylko to oprogramowanie, które faktycznie chcesz zainstalować.

Odpowiednia partycja

Na partycji, na której zainstalowany jest system operacyjny, wolne miejsce powinno stanowić około 10 proc. jej całkowitej pojemności. Przykładowo: posiadając partycję o pojemności 128 GB, około 12,8 GB przestrzeni powinno pozostać wolne. Pamiętaj też, że dysk powinien zostać podzielony na minimum dwie partycje - jedna zarezerwowana dla systemu operacyjnego, a druga - na Twoje własne dokumenty, zdjęcia, muzykę, gry i filmy. Co robić? Jeśli Twój dysk nie jest podzielony na partycje, zrób to za pomocą systemowego narzędzia “Utwórz i sformatuj partycje dysku twardego". Następnie zadbaj o 10 proc. wolnej przestrzeni na partycji systemowej. Jeśli jest to dla Ciebie nieosiągalne, skorzystaj z darmowych usług przechowywania plików w chmurze lub zainwestuj w dodatkowy przenośny nośnik danych.

Aktualizacja podzespołów


Jeśli powyższe sposoby nic nie dają, można pomyśleć o zmianie dysku (np. na SSD) i dokupieniu pamięci RAM. Przez wiele lat w komputerach montowano talerzowe dyski HDD, które zbudowane są z wirującego talerza i głowicy, która odczytuje i zapisuje dane. Każda operacja wymaga jej poruszenia, odnalezienia na talerzu konkretnej ścieżki, odczytania jej, przetworzenia i zwrócenia użytkownikowi odpowiedzi. Taki proces nazywamy czasem dostępu do plików. Z czasem, gdy plików na dysku przybywa operacje stają się coraz wolniejsze. Dodatkowo, talerzowe dyski twarde są głośne i bardzo wrażliwe na upadki i wstrząsy.

Alternatywę stanowią dyski SSD. Takie nośniki zbudowane zostały z pamięci półprzewodnikowej, podobnie jak karty pamięci i pendrive’y. Nie ma tu mechanicznych elementów, dlatego czas dostępu do plików jest błyskawiczny. Jest to zauważalne zarówno przy starcie systemu operacyjnego, uruchamianiu programów jak i przy przenoszeniu i kopiowaniu plików. Co więcej, dyski SSD są bezgłośne i odporne na upadki i wstrząsy. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie dysku SSD i HDD jednocześnie. Na nośniku SSD powinien znaleźć się system operacyjny, programy i najczęściej używane pliki, natomiast na dysku HDD multimedia, z których korzystamy sporadycznie.

Kolejnym czynnikiem, który może wpłynąć na wydajność pracy komputera jest RAM. To rodzaj pamięci, w której przechowywane są aktualnie wykonywane programy i dane dla tych programów oraz wyniki ich pracy. Obecnie jej wartość dla komputera, który pozwala na komfortową pracę wynosi minimum 4 GB. Co robić? Najlepsze efekty zagwarantuje jednoczesny zakup pamięci RAM i dysku SSD. Koszt zakupu 4 GB pamięci RAM to około 130 zł.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Windows | System | system komputerowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy