Build 2017: Fall Creators Update dla Windows 10

Na konferencji Build 2017 Microsoft zaprezentował nową aktualizację dla Windowsa 10 - Fall Creators Update. To druga znacząca, po Creators update, aktualizacja. Całość ma zadebiutować pod koniec roku i przynieść ze sobą ciekawe rozwiązania. Niestety, jedna z kluczowych nowości prawdopodobnie nie będzie dostępna w naszym kraju.

Pierwszą z zaprezentowanych nowości była aplikacja Story Remix. Za jej pomocą użytkownik może np. stworzyć rozbudowany film wykorzystując w tym celu nie tylko własne materiały, ale także elementy rozszerzonej rzeczywistości. Specjalne oprogramowanie samo "uczy" się i analizuje poszczególne zdjęcia i klipy wideo, a następnie potrafi połączyć je w całość, kierując się wskazanym przez nas miejscem, osobą lub nawet tłem otoczenia. Nasze dzieło możemy następnie edytować dodając do niego odpowiednią muzykę z aplikacji Groove, napisy, oraz wspomniane już elementy 3D, które inteligentnie łączą się z filmem.

Reklama

Wzornictwo dostosowane do wielu urządzeń

Pod nazwą Fluent Design System kryje się zapowiadany już od jakiegoś czasu Project NEON, odświeżony interfejs systemu Windows 10. Tworząc go Microsoft postanowił oprzeć się na pięciu filarach - świetle, głębi, ruchu, materiale i skali. Razem mają one zapewnić zupełnie nowe doznania w trakcie korzystania z systemu, dostosowując się nie tylko do standardowej obsługi myszką, ale także komunikacji głosowej, ekranów dotykowych, rysików, a nawet gogli mieszanej rzeczywistości. Microsoft postawił na interakcje między urządzeniami, dlatego nowe wzornictwo ma być dostosowane do konsol, komputerów, tabletów i telefonów.


Kompatybilność z iOS i Androidem

Nowa aktualizacja wniesie ze sobą interakcje pomiędzy wspomnianymi systemami. Wszystko za sprawą platformy Microsoft Graph. Ze wzajemnej komunikacji Windowsa, Androida i iOS będzie korzystać szereg nowych funkcji, które pod koniec roku zawitają do Windowsa 10. Wśród nich znalazła się m.in. oś czasu (timeline) oferująca podgląd i zapamiętywanie czynności wykonywanych wcześniej, inteligentny schowek umożliwiający kopiowanie plików pomiędzy urządzeniami, a także świetnie wyglądająca funkcja Pick Up Where You Left pozwalająca w każdej chwili przenieść się do plików, dokumentów i stron na których pracowaliśmy i otwarciu ich na innym urządzeniu bez konieczności mozolnego przesyłania ich ręcznie.

Niestety jest też pewien problem. Nad działaniem niektórych funkcji czuwa nic innego, jak Cortana - sztuczna inteligencja Microsoftu, która niestety nie jest dostępna w naszym kraju. Stawia to pod znakiem zapytania możliwość obsługi wspomnianych rozwiązań na rodzimych komputerach.

Krzysztof Mocek, Seattle

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Windows 10 | build 2017
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy