Monitor panoramiczny - jego wady i zalety

Coraz częściej szukając monitora domowego, rozglądamy się za urządzeniami panoramicznymi. Jak się okazuje szerokokątne ekrany sprawdzają się nie tylko w pracy, ale także w przypadku komputerowej rozrywki. Co przemawia za takim rozwiązaniem i jakie są realne wady tego rodzaju urządzeń?

Monitory o niestandardowych proporcjach to coraz częstszy widok w wielu domach. Chociaż szerokie ekrany zazwyczaj kojarzą nam się z biurowcami i gabinetami projektantów lub montażystów, tak coraz częściej można je spotkać jako narzędzia wykorzystywane do uniwersalnej pracy, a także gier komputerowych. Dlaczego coraz więcej osób decyduje się na zakup monitora panoramicznego, oraz co za tym przemawia? Na to pytanie spróbujemy odpowiedzieć posiłkując się modelem Philips 346P1CRH, dysponującym ekranem o formacie 21:9.

Reklama

Świetny do pracy

O tym jak wiele zalet posiada szerokokątny ekran, nie trzeba się rozpisywać. Monitory panoramiczne oraz ultrapanoramiczne od lat są wykorzystywane w przypadku pracy wielozadaniowej. Wspomniane na początku, zawody grafika oraz montażysty, to jedynie niewielki ułamek przykładów, gdzie większe pole robocze, przekłada się nad lepszą efektywność. Nawet zwykła praca biurowa, dzięki możliwości podzielenia ekranu na kilka mniejszych płaszczyzn, nie tylko okazuje się wygodniejsza, ale także bardziej dokładna. Podgląd na kilka aplikacji jednocześnie, lub możliwość edytowania dokumentów, mając widok pod każdą dostępną wersję, to po prostu duży komfort. Dodatkowo w przeciwieństwie do użytkowania np. dwóch monitorów jednocześnie, znikają nam wszelkie ograniczenia, wynikające z łączenia dwóch ramek każdego z urządzeń, a do tego zyskujemy sporo miejsca na biurku.


Idealny do filmów

Swego czasu był to koronny argument, przemawiający za kupnem monitora panoramicznego. Do dziś niewiele się zmieniło w tym względzie. Obecnie większość materiałów wideo, uwzględniając w tym zarówno filmy zamieszczane na serwisach, jak i pełnometrażowe kinowe produkcje, jest kręcona w formacie zbliżonym do 21:9. Oznacza to, że wykorzystując monitor szerokokątny do oglądania filmów, nie będziemy narażeni na czarne ramki - przynajmniej nie w tak dużym stopniu, jak w przypadku klasycznego ekranu. Ekran o takich proporcjach pozwoli nam również oglądać pełny zakres obrazu, nie ograniczając widoczności z uwagi na mniejszą szerokość wyświetlacza. Nic zatem dziwnego, że monitor 21:9 wydaje się idealnym narzędziem dla każdego kinomaniaka. Oczywiście należy pamiętać, że niektóre starsze materiały, dostępne m.in. na nośnikach DVD, były specjalnie korygowane do węższych ekranów, a więc oglądanie ich na panoramicznych wyświetlaczach będzie wiązało się z ograniczeniami.

Dobry do grania

Większy ekran to nie tylko ułatwienie pracy oraz lepsze wrażenia podczas oglądania filmów. Również gry komputerowe coraz częściej wykorzystują zalety monitorów panoramicznych. Mowa tu przede wszystkim o produkcjach wymagających od nas większego konta widzenia, a więc wszelkiej maści symulatorach lotów czy gier wyścigowych, które dotychczas wymagały od graczy zastosowania wieloekranowych konstrukcji. Wykorzystanie jednego monitora o szerokim formacie, nie tylko wpływa na miejsce na biurku, ale także usuwa ograniczenia związane ze wspomnianymi już wcześniej łączeniami ramek.

Większe proporcje to spore ułatwienie także w grach FPS oraz tam, gdzie liczy się szersze spojrzenie na otaczające nas pole bitwy. Szeroki kąt widzenia, to szybsze zauważenie przeciwnika zbliżającego się zza krawędzi ekranu, a więc spora przewaga nad graczem, korzystającym z klasycznego ekranu.


Wady?

Te niestety też są. Przede wszystkim nowoczesne monitory panoramiczne wymagają pracy w wysokich rozdzielczościach. To niestety przekłada się na wymagania systemowe, jakie musi spełniać komputer, by komfortowo wyświetlać na nich obraz. Oczywiście im większy rozmiar samego ekranu, tym wspomniane wymagania rosną. Podobnie jak w przypadku niektórych starszych filmów, również niektóre gry nie obsługują wsparcia dla ekranów szerokokątnych lub sam format nie jest dokładnie dopasowany do danej produkcji. Może to skutkować m.in. zniekształceniami obrazu. Na szczęście z uwagi na rosnącą popularność monitorów panoramicznych, takich problemów jest coraz mniej.

Czy zatem warto?

Warto. O ile oczywiście portfel nam na to pozwoli. Monitory panoramiczne nie należą do tanich, a te dysponujące wyższymi rozdzielczościami oraz licznymi technologiami mogą niekiedy przekraczać budżet dwóch klasycznych urządzeń. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę wszelkie zalety, zakup ten wyda nam się bardziej niż sensowny, niezależnie czy potrzebujemy urządzenia do pracy, oglądania filmów czy też grania w najnowsze produkcje gamingowe. 

Oglądaj najnowsze promocje i planuj zakupy z ding.pl 

Zobacz także: Jaki monitor wybrać?

--------------------------------------

Inne poradniki

Jak ustawić tło w Zoom

Aplikacje dla rowerzystów - z czego warto skorzystać?

Jak zablokować nasz numer telefonu?

Mapy Google - jak ukryć swoją lokalizację?


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Panorama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy