Przejdź do głównej części strony

Nawigacja

Górne menu

Jak tracimy prywatność

Bruce Schneier, jeden z najbardziej znanych specjalistów ds. bezpieczeństwa ostrzega, że jeśli teraz nie zaczniemy dbać o wprowadzanie przepisów chroniących naszą prywatność w cyfrowym świecie, wkrótce może być już za późno.

Nieustannie zostawiamy nasze cyfrowe ślady   fot. Brad Martyna
Nieustannie zostawiamy nasze cyfrowe ślady fot. Brad Martyna /stock.xchng

Jego zdaniem, im dłużej tego typu przepisy nie są wprowadzane, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo, że kiedykolwiek się pojawią i będą skuteczne. Uważa on, że młodzi ludzie, którzy już teraz przyzwyczaili się, iż olbrzymia ilość danych na ich temat krąży w sieci, nigdy nie będą mogli cieszyć się takim poczuciem prywatności, jak wcześniejsze pokolenia.

Nie zrozumieją też, że brak prywatności oznacza oddanie większej władzy w ręce rządów i biznesu. Obecnie, zdaniem Schneiera, mijają ostatnie chwile, by to zmienić. Kolejne pokolenia nie będą zmianami zainteresowane, gdyż wyrosną w świecie bez prywatności, nie zrozumieją więc problemu.

Obecnie żyjemy w czasach gdy przechowywanie informacji (z transakcji kartami płatniczymi, serwisów społecznościowych, wyszukiwarek czy witryn WWW) jest łatwiejsze i tańsze, niż ich posortowanie i wykasowanie. Dlatego też informacja cyfrowa nigdy nie znika.

Mamy więc do czynienia z zupełnie nową sytuacją. Przez całą historię ludzkości dysponowaliśmy niewielkimi ilościami informacji lub wręcz żadnymi, na temat indywidualnego człowieka. A to, co mieliśmy, bywało zapominane. Jesteśmy gatunkiem, który zapomina. Nie wiemy, jak to jest żyć w świecie, który nigdy nie zapomina - mówi Schneier.

  • Społeczność internetowa przygotowuje się na wojnę z technologią zarządzającą cyfrowymi prawami autorskimi - 4 maja ma się stać dniem sprzeciwu wobec cyfrowych zabezpieczeń plików. Czy naprawdę potrzebujemy takiej technologii? więcej »

Przykładem tego, jak łatwo rezygnujemy ze swojej prywatności, mogą być serwisy społecznościowe. Na 43 tego typu witryny w Wielkiej Brytanii wszystkie były skonstruowane tak, by znalezienie i zrozumienie ustawień dotyczących prywatności było trudne. Z tego też względu zdecydowana większość ich użytkowników pozostawała przy ustawieniach domyślnych, a więc zdradzających olbrzymią ilość danych.

Zarówno rządom, jak i biznesowi, taka sytuacja jest na rękę. Jesteśmy produktem Google'a, który Google sprzedaje swoim klientom. Mamy tyle prywatności, na ile pozwoli nam Facebook - stwierdził Schneier. Ekspert zauważa, że to nie tylko nasze dane, ale nasze życie, nad którym powinniśmy mieć kontrolę.

Mariusz Błoński

Źródło informacji: kopalniawiedzy.pl

Więcej o:
prywatność

Dodatki

 

  • wykorzystywanie informacji: (1)
    (2010-03-11 20:22)
    ~Gal anonim

    w przyszłości może okazać się,że jeśli nie spełniasz norm, kwalifikujesz się na odstrzał,albo kar...

  • Całe życie pod kontrolą W.Brata?
    (2010-03-11 09:33)
    ~Wet

    Rządy i biznes mają kontrolę ? A to społeczeństwo mieć go powinno! Zmiana Systemu Brak Hierarchi...

  • ciekawie
    (2010-03-10 21:58)
    ~Verita

    A ja myślę,że to jest malutka przesada.Na przykład logujemy się na naszej klasie,ale możemy podać...

  • fajnie
    (2010-03-10 18:54)
    ~mimo

    Czasem ryzykuję otwierając wiadomości od kompletnie nieznanych mi osób. Są tak kuriozalne że niek...

  • propaganda (4)
    (2010-03-10 11:10)
    ~gikol

    spada chyba sprzedaz oprogramowania do ochrony to finansuje sie takie raporty

  • :) nic nowego
    (2010-03-10 13:23)
    ~:)Romek

    straszą żeby nie zapisywać do portali społecznościowych, ale nie mówią o tym ze każda wyszukiwark...

  • I tak wszyscy umrzemy (2)
    (2010-03-10 10:26)
    ~olo

    hehe

  • DLACZEGO
    (2010-03-10 13:07)
    ~firefoxik

    uparcie uczciwi internauci korzystają z IE przecież to jest jeden bezużyteczny program pełen dziu...

  • Znowu straszą
    (2010-03-10 12:53)
    ~zibi

    Cóż życie dziś żyjesz jutro jutro nie i koniec

  • a może...
    (2010-03-10 12:34)
    ~...tak mi się wy...

    jeżeli każdy będzie wiedział praktycznie wszystko o każdym to nie będzie takich sytuacji, że ktoś...

  • hehe (1)
    (2010-03-10 12:05)
    ~aloha

    ja tam nic do ukrycia nie mam takze niech patrza :)

  • Dlatego wszystkim zależy
    (2010-03-10 10:57)
    ~Pol

    na tym żeby każdy miał Internet i mogli nas kontrolować a my jak te Myszy lgniemy do Internetu ja...

  • JEŻELI TO PRAWDA
    (2010-03-10 10:16)
    ~Miś

    TO NALEŻY PRZYPUSZCZAĆ ŻE NIEDŁUGO
    BĘDZIE PROPOZYCJA DO GŁOSOWANIA ZA POMOCĄ
    INTERNETU ,,ZABEZPIE...

  • Haha (1)
    (2010-03-10 09:12)
    ~Pierwszy

    Pierwszy xD

  • Nie da się uchronić prywatności. Najlepszy
    (2010-03-10 09:40)
    ~tk

    dowód to zeszłoroczne doniesienie "anonimowego internauty", że paręnaście lat temu "ktoś używają...

  • Święta racja.
    (2010-03-10 09:31)
    ~m

    Ale faktycznie, komu na tym zależy, żeby nie wprowadzić zmian?

  • W sieci się pracuje i kupuje nic wiecej
    (2010-03-10 09:25)
    ~Zdzichu

    Internet powinien służyć do pracy, zakupów i załatwianiu formalności, ewentulanie na pograniu w g...

  • tak, ale jak mamy niby o to dbać?to nie (1)
    (2010-03-10 09:13)
    ~iksde

    nasza wina, że istnieją włamania.
    a po drugie jest XXI wiek wiec to chyba dobrze ze mamy coraz l...

  • nic nowego
    (2010-03-10 09:17)
    ~aleksander

    w przyszłości co niektóre rządy zapragną obywatelą wczepić spec czipy i bądą mieli jeszcze lepszą...


Informacje dodatkowe