Walka ze smogiem - jak pozbyć się smogu z domu

​Smog powrócił. Czy oczyszczacze rzeczywiście są w stanie poprawić kondycję powietrza w naszym mieszkaniu? Jakie oczyszczacze powietrza są warte uwagi? Jak sprawdzić poziom smogu?

Wraz ze spadkiem temperatury i sezonem grzewczym w Polsce, nasiliło się występowanie nienaturalnego zjawiska atmosferycznego zwanego smogiem, który znacząco wpływa na życie mieszkańców dużych aglomeracji. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zanieczyszczone powietrze zabija blisko 7 milionów ludzi na całym świecie. Liczba ta do 2050 roku może się podwoić jeżeli nie zostaną wdrożone odpowiednie środki zapobiegające zatruciu powietrza. Uczeni podkreślają, że równie niebezpieczne dla naszego zdrowia jest powietrze, którym oddychamy w domu, czy pracy. 

Jak bardzo szkodliwy jest smog?

Smog może wywoływać ataki duszności, łzawienie, zaburzenie układu krążenia, podrażnienia skóry oraz na zaburzenia układu nerwowego. Powyższe objawy i twarde dane wyraźnie wskazują, jak poważnym zagrożeniem dla ludzkiego życia i zdrowia jest zjawisko smogu. Dorosły człowiek wykonuje od 12 do 24 wdechów na minutę, każdorazowo wdychając 150 ml powietrza w przypadku kobiet i 200 ml w przypadku mężczyzn. Pokazuje to jak ważny jest jego skład i jak duże to ma znaczenie dla naszego zdrowia szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy trudno o czyste powietrze.

Reklama

INFORMACJE NA TEMAT SMOGU W NASZEJ OKOLICY MOŻNA ZNALEŹĆ TUTAJ

 - Drogi oddechowe przygotowują wdychane powietrze poprzez regulację temperatury, nawilżanie i oczyszczanie. U zdrowych ludzi powyższe mechanizmy mogą stawać się niewydolne w przypadkach zwiększenia zanieczyszczenia powietrza poprzez np.: spaliny ze szczególnym uwzględnieniem spalin z silników DIESLA, smog, wyziewy z fabryk w zindustrializowanych rejonach, grzyby, roztocza, a także zanieczyszczenia powietrza na różnych stanowiskach pracy: np. u fryzjerów, pracowników fabryk narażonych na wdychanie azbestu w określonych stężeniach i inni - tłumaczy lek. med. Magdalena Napora-Grabowska, specjalista alergologii i chorób płuc.

Czy oczyszczacz pomoże?

Nie mamy bezpośredniego wpływu na jakość powietrza na zewnątrz. Możemy jednak skorzystać z gotowych rozwiązań. Jednym z coraz popularniejszych technologii, które mogą pomóc zmierzyć się ze smogiem są odświeżacze powietrza. "Często pacjenci, a także zdrowi członkowie ich rodzin pytają: czy jest sens kupować urządzenia poprawiające kondycję powietrza wdychanego w pomieszczeniach?. Odpowiedz zawsze brzmi tak. Jeśli weźmiemy pod uwagę dzieci to w każdej grupie wiekowej proporcje ilości wdychanego i wydychanego powietrza w stosunku do masy ciała są jeszcze bardziej imponujące. Tak jest szczególnie u niemowląt i małych dzieci, tak aby w miarę wzrastania zmniejszyć się do proporcji właściwych dla osób dorosłych. Dane te pokazują jak ważny przy tej ilości wdychanego powietrza jest jego skład i jak duże to ma znaczenie dla naszego zdrowia - odpowiada lek. med. Magdalena Napora-Grabowska.

Oczyszczacze powietrza kosztują między 1000 a 2000 zł - zależnie od marki, oferowanych funkcji i jakości wykonania. Na rynku oczywiście znajdziemy model tańsze (jak i droższe), ale ten przedział cenowy wydaje się najbardziej rozsądny. Na rynku znajdziemy odświeżacze powietrza takich firm jak  Stadler Form, Philips czy Sharp. Poniżej prezentujemy trzy urządzenia warte uwagi.

Przykładowe oczyszczacze powietrza warte uwagi




INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: smog | oczyszczacz powietrza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy