To już koniec formatu MP3?

Instytut Fraunhofer-Gesellschaft zakończył licencjonowanie formatu MP3. Czy może to oznaczać koniec jednego z najpopularniejszych formatów plików muzycznych?

Instytut Fraunhofer-Gesellschaft poinformował, że w kwietniu wygasł ostatni patent chroniący MP3 w Stanach Zjednoczonych. To symboliczne zakończenie żywota kultowego formatu, który zyskał olbrzymią popularność pod koniec lat 90. Pozwalał on na kompresję plików dźwiękowych przy zachowaniu względnie dobrej jakości. 

Choć był kojarzony głównie z piractwem i nielegalnie ściąganymi utworami, powszechnie stosowano go po prostu jako uniwersalny format zapisu audio. Co ciekawe, w Unii Europejskiej ochrona MP3 wygasła już w 2012 roku. 

Reklama

Warto jednak zauważyć, że wygaśnięcie ochrony patentowej Instytutu Fraunhofera nie musi oznaczać całkowitego końca MP3. Oznacza to jedynie fakt, że format ten stał się otwarty - każdy może korzystać z opartych na nim rozwiązań. Co ciekawe, częściową ochronę zapewniają jeszcze dwa aktualne patenty. Oba wygasną jednak w tym roku. 

MP3 już od paru lat umiera jednak śmiercią naturalną, wyparte przez nowocześniejszy format AAC, który oferuje lepszą jakość dźwięku przy podobnych rozmiarach pliku. AAC jest promowany głównie przez Apple, ale używają go już największe serwisy streamingowe i YouTube. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: MP3
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama