​Telefon dla ucznia - na co zwrócić uwagę przy kupnie

Nie jest łatwo kupić dobrego smartfona. A już inwestycja w solidny telefon komórkowy przeznaczony dla ucznia lub studenta, to doprawdy karkołomne zadanie. Wraz z firmą ASUS przygotowaliśmy krótki poradnik pokazujący na co zwrócić uwagę, by nie popełnić błędu.

Jeszcze kilka lat temu telefon komórkowy był luksusem, dziś jest produktem pierwszej potrzeby, bez którego trudno wyobrazić sobie normalne funkcjonowanie. W ostatnim czasie zmieniło się także podejście do tematu smartfonów - dziś już nie kupuje się byle czego, a każdy wybór jest odpowiednio przemyślany i zweryfikowany pod kątem plusów i minusów. Świadomość to coś, co zyskał użytkownik XXI wieku. Z kolei uczeń (do tej szerszej grupy należy zaliczyć także studenta) zyskał potężnego sprzymierzeńca - narzędzie do edukacji (gdy trzeba) i rozrywki (gdy można). Jak wybrać idealny telefon dla ucznia? Oto 7 najważniejszych cech, na które warto zwrócić uwagę.

Reklama

1. Duży ekran.

Telefon dla ucznia i studenta musi mieć duży ekran. Po co? Żeby wszystko było dobrze widoczne. Taki o przekątnej 5 cali w zupełności wystarczy. Ma to niebagatelne znaczenie z powodu treści, które uczniowie na smartfonie przeglądają. Można nieśmiało założyć, że poza najnowszymi grami, zainstalują oni na urządzeniu mobilnym aplikacje edukacyjne. Jeżeli ekran będzie za mały, treści mogą być niewyraźne lub wręcz niewidoczne. To samo tyczy się studentów. Prawdopodobnie często będą ściągać na smartfona pliki .pdf, a bez dużego ekranu, ich użyteczność będzie znikoma. Na szczęście nowe smartfony ASUSa - ZenFone 2 i ZenFone 2 Laser - mają odpowiednio 5,5- oraz 5-calowe ekrany. Pierwszy pracujący w rozdzielczości FHD 1080p, drugi HD 720p.

2. Solidna obudowa.

Każdemu - i małemu, i dużemu - czasami zdarza się upuścić smartfona. Ale tak jak po każdej porażce ważne jest by wstać, po każdym upadku smartfona dobrze byłoby podnieść go w jednym kawałku. Solidna obudowa oznacza nie tylko dobrej jakości materiał użyty do jej wykonania, ale także perfekcyjne spasowanie poszczególnych elementów. O to w przypadku wspomnianych smartfonów ASUS można być spokojnym. Jest jeszcze jedna istotna cecha, która także dotyczy nowych urządzeń tajwańskiego giganta - obecność wymienialnej baterii. Student, a tym bardziej uczeń nie potrzebuje obudowy unibody, a możliwości szybkiej reakcji - w przypadku zawieszenia systemu, nic tak dobrze nie robi jak wyciągnięcie i ponowne włożenie akumulatora. W smartfonach ASUSa nie będzie to konieczne, bo...

3. Wydajne podzespoły.

Nowe smartfony ASUS mogą pochwalić się bardzo dobrymi podzespołami. ZenFone 2 został wyposażony w układ Intel Atom Z3580 o taktowaniu 2,3 GHz, który oferuje możliwości na poziomie netbooków, które jeszcze kilka lat temu były tak chętnie kupowane przez studentów. Dzisiaj, drogi studencie, wystarczy kupić dobrego smartfona i przez okres studiów przebrnąć jak burza. Druga ze słuchawek - ZenFone 2 Laser - to propozycja z nieco niższej półki cenowej, stworzona z myślą o uczniach. Ten telefon jest napędzany przez procesor Qualcomm MSM8916 o taktowaniu 1,2 GHz i układ graficzny Adreno 306. ZenFone 2 ma wbudowane 4 GB pamięci RAM (standardy laptopowe), natomiast jego brat ze słowem "Laser" w nazwie, wystarczające do codziennego użytku 2 GB.

4. Dobry aparat.

Jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdego smartfona, nie tylko tego dla ucznia i studenta, jest dobry aparat. W przypadku wymienionej grupy osób ma to jeszcze większe znaczenie. Dlaczego? Przecież czasami nie będzie czasu na przepisywanie notatek z lekcji/wykładów - dobry aparat okaże się wtedy bezcenny. Szybkie "pstryk" i zrobiona błyskawicznie fotografia może posłużyć nam jako materiał do nauki. Zarówno ASUS ZenFone 2 i ZenFone 2 Laser dysponują dobrą optyką - mają 13-megapikselowe aparaty główne i przednie kamery 5 Mpix. W ZenFone 2 znajdziemy autofocus, podwójną lampę LED i możliwość nagrywania filmów Full HD, natomiast Laser zaoferuje bardziej podstawowe funkcje oraz szybki, laserowy autofocus. Do zrobienia zdjęcia ładnej koleżance z klasy, w zupełności wystarczy.

5. Możliwość rozbudowy pamięci.

Dobrze, gdy smartfon ma dużo wbudowanej przestrzeni na dane. Ale nie oszukujmy się - uczeń, a student tym bardziej, błyskawicznie zapcha standardowe 16 GB. Dlatego warto sięgnąć po smartfona, który ma slot na kartę microSD. W obu ZenFonach - 2 i 2 Laser - bez problemu takową zmieścicie. W przypadku drugiego wymienionego modelu nawet o pojemności 128 GB! To rzadko spotykane w telefonach z tej półki cenowej. Do czego przyda się dodatkowa karta microSD? Ani uczniom, ani studentom pomysłów chyba podrzucać nie trzeba. Zdjęcia, muzyka, gry, aplikacje, filmy - bez dodatkowej karty wszystkiego tego nie pomieścimy.

6. Aktualny system i aplikacje.

To jedna z tych cech z gatunku "oczywistych". Kupując nowego smartfona, każdy chce mieć na pokładzie najnowszy z możliwych systemów operacyjnych. W przypadku urządzeń z Androidem jest to o tyle istotne, że daje szanse na to, że za kilka miesięcy smartfon nadal będzie działał prawidłowo i nie ominą go żadne aktualizacje (o ile operator sieci komórkowej nie zadecyduje za nas). Nowe smartfony ASUSa - ZenFone 2 i ZenFone 2 Laser - są sprzedawane z systemem Android 5.0 Lollipop, z możliwością aktualizacji do wersji 6.0. To coś, czego uczeń i student potrzebują. Gwarancji bezpieczeństwa, że Google będzie wspierać kupowany sprzęt. To samo tyczy się aktualizacji poszczególnych aplikacji, które coraz częściej nie są dostępne dla starszych wersji Androida.

7. Internet LTE.

Na koniec cecha, która nie zależy bezpośrednio od producenta smartfonów, a od operatora sieci komórkowej, z którym się zwiążemy. Dostęp do szybkiego internetu LTE to dzisiaj podstawa, bez której nie warto nawet podpisywać umowy abonenckiej. Wysoka przepustowość jest niezbędna, by na smartfona móc pobierać najnowsze gry i aplikacje ze sklepu Google Play, co uczniowie i studenci robią nagminnie. Na szczęście, większość operatorów sieci komórkowych oferuje klientom internet LTE, ale warto tego przypilnować i przypadkiem się nie zagapić.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Dowiedz się więcej na temat: Asus | Android | Android 5.0
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy