Prace nad ACTA w Parlamencie Europejskim trwają

Środa, 28 marca 2012 (10:37)

Parlament Europejski nadal pracuje nad ACTA. Pomimo sprzeciwu internautów i zapowiadanych w kolejnych krajach rezygnacji z podpisania porozumienia, głosowanie nad kontrowersyjnym dokumentem odbędzie się w czerwcu.

Zdjęcie

Wszystko przebiega zgodnie z ustaleniami - Parlament Europejski będzie debatować o ACTA / 
Wszystko przebiega zgodnie z ustaleniami - Parlament Europejski będzie debatować o ACTA

  • Ściągasz nielegalne pliki? Pożegnaj się z internetem. W USA najprawdopodobniej już za kilka miesięcy wejdzie w życie porozumienie, na mocy którego piraci będą odcinani od sieci. Najwięksi amerykańscy dostawcy są za. więcej

Komisja Parlamentu Europejskiego zajmująca się handlem międzynarodowym (INTA) nie odesłała ACTA do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS). Gdyby do tego doszło, głosowanie nad porozumieniem opóźniłoby się o 18 miesięcy. 21 posłów z komisji INTA było za kontynuowaniem prac, a jedynie 5 posłów opowiedziało się za odesłaniem ACTA do Trybunału - czytamy w serwisie laquadrature.net.

Jak będą wyglądać dalsze prace? 25 kwietnia poseł sprawozdawca, David Martin, przedstawi wstępny raport dotyczący ACTA, powstały m.in. na podstawie prac komisji INTA. - To będzie pierwszy test, który pokaże opinie członków Parlament Europejskiego. Zobaczymy, co zmieniło się od momentu narodzenia się ruchu przeciwnego ACTA - powiedział Philippe Aigrain, współzałożyciel obywatelskiej grupy La Quadrature du Net. Głosowanie nad samym dokumentem ACTA miałoby się odbyć w czerwcu.

Reklama

Takiego obrotu spraw nie należy odbierać jako chęć wprowadzenia ACTA w życie. Wręcz przeciwnie. Europosłowie chcą jak najszybciej upublicznić debatę parlamentarną. Kolejne kraje Wspólnoty otwarcie mówią o wstrzymaniu ratyfikacji ACTA. Ostatnim państwem Unii Europejskiej, które sprzeciwiło się kontrowersyjnemu porozumieniu była Słowenia - informację tę podał 15 marca rzecznik słoweńskiego rządu, Anże Logar.

ACTA to międzynarodowa umowa handlowa o zwalczaniu handlu artykułami podrabianymi. Zawiera zapisy dotyczące ochrony własności intelektualnej, które - zdaniem krytyków - ograniczą swobodne funkcjonowanie internetu. ACTA podpisały 26 stycznia w Tokio 22 kraje unijne; nie podpisały jej dotąd Cypr, Estonia, Niemcy, Holandia i Słowacja.

Wszystko o ACTA - raport specjalny

POLECANE zwiń