Naukowcy przygotowują pierwszą teleportację żywego organizmu

Zespół fizyków pracuje nad niezwykle ambitnym projektem. Chodzi o to aby, przetestować kwantową zasadę superpozycji, czyli sytuację, w której obiekt może istnieć w dwóch miejscach równocześnie. Robiono już to z fotonami, ale nikt nigdy nie próbował wykorzystać w takim eksperymencie istoty żywej.

Chyba każdy słyszał o słynnym eksperymencie myślowym z kotem Schroedingera. Zakładał on wprowadzenie zwierzęcia w stan jednoczesnego życia i śmierci, poprzez stworzenie pułapki z izotopem i trucizną. Dotychczas nikt nie próbował jednak zaobserwować tego zjawiska w naturze i stan kwantowej superpozycji ciała podczas nie został nigdy osiągnięty w warunkach eksperymentalnych.
 
Eksperci w dziedzinie fizyki kwantowej, Tongcang Li z Purdue University w stanie Indiana oraz Zhang-Qi Yin z Tsinghua University w Pekinie, sugerują, że do eksperymentu z kwantową superpozycją można użyć najczęściej występujących mikroorganizmów, czyli bakterii.

Reklama

Zaproponowano wprowadzenie mikroba w stan, w którym byłby on w dwóch różnych miejscach w tym samym czasie. Aby to osiągnąć, naukowcy zasugerowali użycie urządzenia opracowanego w University of Colorado. Składa się ono z aluminiowej, wibrującej membrany, która jest w stanie utrzymać stan superpozycji. To właśnie na niej fizycy planują umieścić drobnoustrój. Eksperci mają nadzieję, że niezwykły eksperyment uda się przeprowadzić w ciągu najbliższych 3 lat.
 
Do osiągnięcia teleportacji w stylu tej, jaką znamy z filmów science-fiction jest jeszcze bardzo daleko, ale wydaje się, że - o ile jest to w ogóle możliwe - fizycy są na dobrej drodze, aby tego dokonać.

Innemedium.pl
Dowiedz się więcej na temat: kwantowa teleportacja | teleportacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy