Komputery liczące z prędkością światła

Fotony przenoszą informację w światłowodach. Jak może stwierdzić każdy w praktyce, odbywa się to błyskawicznie. Dlaczego by więc nie użyć ich także do obliczeń?

Dr Haruka Tanji-Suzuki z MIT opracował na to sposób, jednak nie jest on na razie perfekcyjny. Stanowi jednak dość duży przełom w tworzeniu superszybkich maszyn. Najważniejsze są jednokierunkowe przewody, którymi mogłyby płynąć impulsy świetlne. Tanji-Suzuki wpadł na pomysł, jak z ich użyciem pracować nawet z maleńkimi, pojedynczymi fotonami. W tradycyjnych maszynach (tych, których używacie w tej chwili do czytania tego tekstu) używa się elektronów, czyli prądu elektrycznego. Fotony są szybsze, co pozwoliłoby na błyskawiczne obliczanie i przetwarzanie danych. Trzeba by tylko zadbać o to, aby światło się nie odbijało. Może nastąpić wówczas interferencja z impulsami i zakłócenia całości.

Jeśli uda się rozwiązać ten problem, to nie dość, że maszyny będą mocniejsze i szybsze, to w dodatku produkcja ich będzie tańsza, a także bardziej ekologiczna. Działanie takie może objąć całą elektronikę - od internetu po urządzenia przenośne - warto więc śledzić dalsze badania w tej dziedzinie.

Henryk Tur

Gadżetomania.pl
Dowiedz się więcej na temat: komputery
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy