Komputerowy protoplasta zostanie zrekonstruowany

Brytyjskie stowarzyszenie Computer Conservation Society rozpoczęło rekonstrukcję jednego z pierwszych komputerów. EDSAC powstał pierwotnie na Uniwersytecie Cambridge w Anglii i był pierwszym komputerem, który wykonał zapisany wewnątrz program.

Za pamięć służyły mu wypełnione rtęcią linie opóźniające, jednak ze względów bezpieczeństwa nie zostaną one użyte przy rekonstrukcji. Na odbudowę maszyny przeznaczono 250 000 funtów (około 296 000 euro). Pieniądze pochodzą od konsorcjum pod przewodnictwem urodzonego w Austrii Hermana Hausera. To on w 1978 roku był współzałożycielem brytyjskiej firmy komputerowej Acorn.

Z pierwotnego komputera EDSAC, który swój pierwszy program wykonał w 1949 roku, zachowało się niewiele części. Uniwersytet Cambridge ma wprawdzie ramę, lecz niestety brakuje w niej stosowanych ówcześnie lamp elektronowych. W wywiadzie udzielonym stacji BBC kierownik projektu powiedział: "Potrafimy sobie wyobrazić, jak wyglądał, ale jest jeden aspekt, przy którym będziemy musieli się naradzić, co wówczas tliło się w głowach konstruktorów".

Reklama

Specjalna strona internetowa będzie informowała o postępach w realizacji projektu, choć na razie jest prawie pusta. Po zakończeniu prac EDSAC stanie w muzeum Bletchley Park. Na jego terenie podczas drugiej wojny światowej polscy matematycy we współpracy z zespołem Alana Turinga skutecznie rozpracowali niemiecką maszynę szyfrującą Enigma.

HeiseOnline
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy