Huawei P30 Lite - test

Huawei P30 Lite /INTERIA.PL
Reklama

Huawei P30 Lite to smartfon, który jest najtańszą propozycją z serii P30. Czy warto zapłacić za niego nieco ponad 1500 złotych?

Huawei od paru lat stosuje tę samą taktykę w kontekście swoich flagowych smartfonów. Producent wydaje trzy modele - ostatni z nich z dopiskiem Lite jest zazwyczaj najbardziej przystępną cenowo propozycją. Nie inaczej jest tym razem. Huawei P30 Lite jest typowym reprezentantem średniej półki, jednak ma on parę cech, na które warto zwrócić uwagę. Czym ten sprzęt wyróżnia się więc na tle konkurencji?

Budowa i jakość wykonania

Huawei P30 Lite nawiązuje wyglądem do modelu P30 i P30 Pro. Urządzenie posiada tylną obudowę pokrytą szkłem - na niej znalazło się miejsce na potrójny aparat fotograficzny. Producent zdecydował się na klasyczne rozmieszczenie przycisków oraz skanera linii papilarnych. Szufladka pozwalająca dostać się do slotu na kartę SIM mieści się w górnej części obudowy smartfona. Na dolnej krawędzi Huawei P30 Lite posiada gniazdo słuchawkowe, złącze USB typu C oraz monofoniczny, pojedynczy głośnik. Ostatni z wymienionych elementów można w bardzo prosty sposób zasłonić dłonią. Warto na to uważać.

Reklama

Na przednim panelu znalazło się miejsce na wycięcie w ekranie w postaci kropli oraz stosunkowo małe ramki. Huawei domyślnie implementuje na ekran swoją własną folię ochronną, tak więc o zabezpieczenie od początku użytkowania nie ma się co martwić.

W kontekście jakości wykonania Huawei P30 Lite jest solidną propozycją i nie odstaje od konkurencji na żadnym polu.

Ekran i multimedia

Huawei P30 Lite korzysta z ekranu o przekątnej 6,15-cala, który działa w rozdzielczości full HD+. Sam panel, to nic innego, jak standardowy wyświetlacz IPS.

Ekran Huawei P30 Lite jest dobry i pozwala na wykorzystanie go nawet w ostrych promieniach słońca - jasność jest zadowalająca, jednak czasem na wyświetlaczu pojawiają się refleksy. Producent pozwala na zmianę nasycenia kolorów oraz trybu pracy ekranu. Jedyne, co może przeszkadzać użytkownikom to wycięcie w ekranie znajdujące się w górnej części wyświetlacza - szczególnie podczas korzystania z urządzenia w trybie horyzontalnym.

Huawei P30 Lite, podobnie jak swoi poprzednicy nie zawodzi w sprawie wyświetlacza. Oglądanie materiałów wideo na YouTube, surfowanie po sieci czy też interakcja z aplikacjami nie sprawia większego problemu. Momentami miałem jednak wrażenie, że kolor biały jest nieco "przepalony".

Aparat i bateria

Huawei P30 Lite został wyposażony w aparat główny o rozdzielczości 48 Mpix, szerokokątny o rozdzielczości 8 megapikseli oraz trzeci sensor pozwalający na stworzenie rozmycia tła na fotografiach. Kamerka do selfie posiada zaś rozdzielczość 24 Mpix.

Fotografie produkowane przez Huawei P30 Lite są bardzo dobre, jednak warto znać ich ograniczenia na poziomie sprzętowym. Główny sensor 48 Mpix jest w stanie zapewnić ostry obraz, jednak już oczko odpowiedzialne za szeroki kąt nie posiada chociażby autofokusa, co oznacza, że użytkownicy mogą zapomnieć o zdjęciach makro. Boli również brak optycznej stabilizacji obrazu. Jak na ten segment cenowy, Huawei P30 Lite oferuje przyzwoite możliwości fotograficzne - szczególnie podczas wykorzystania dedykowanego trybu nocnego.

Huawei P30 Lite posiada baterię o pojemności 3340 mAh. Tego typu ogniwo pozwala na spokojne przetrwanie całego dnia w trybie mieszanym. W razie problemów, dołączona do zestawu ładowarka posiada moc 18W i dość szybko uzupełnia brakujące procenty energii. Model P30 Lite oferuje więc jeden, pełen dzień pracy od rana do wieczora.

Podzespoły i system

Huawei P30 Lite działa w oparciu o procesor Kirin 710 w połączeniu z 4 GB pamięci RAM oraz 128 GB miejsca na dane. Osoby poszukujące wysokiej wydajności będą zawiedzione - procesor w modelu P30 Lite to ten sam, który znany jest chociażby ze smartfona Huawei Mate 20 Lite. Warto wspomnieć jednak o obecności technologii GPU TURBO 2.0.

Smartfon chińskiego producenta korzysta z nakładki EMUI 9 oraz Androida 9 Pie. Do samej wydajności nie można się przyczepić, jednak trzeba brać pod uwagę, że nie można liczyć na cuda - bardziej zaawansowane operacje oraz gry sprawią smartfonowi problem. W codziennych, prostych zastosowaniach P30 Lite generalnie nie zdarza się złapać zadyszki.

Benchmarki:

GeekBench: 1571 (single-core), 5472 (multi-core)

AnTuTu: 129 768

Dla porównania

Huawei P30 lite miał wynik w Antutu - 128 327 punktów. Xiaomi Mi8 Lite miał wynik: 141 251 w Antutu i kolejno 1602, a potem 5793 w Geekbench.  Motorola G7 Plus miała wynik - AnTuTu: 117 623; GeekBench: 1394 (single-core), 5021 (multi-core). Redmi Note 7 miał wynik: Antutu -  144 211 pkt.; Geekbench 4 -  1623 pkt. (single-core), 5532 pkt. (multi-core).

Podsumowanie

Cena: około 1599 zł

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Huawei | Huawei P | smartfon do 1500 zł
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama