Europol aresztował rzekomych twórców trojanów bankowych Zeus i SpyEye

Jak podaje Europol, władze z sześciu krajów europy rozbiły na Ukrainie dużą grupę cyberprzestępczą podejrzaną o rozwój, wykorzystywanie i rozpowszechnianie znanych trojanów bankowych Zeus i SpyEye.

18 i 19 czerwca policja zatrzymała pięciu podejrzanych. Cyberprzestępcy używali złośliwego oprogramowania do ataku na systemy bankowości w Europie i dostosowywali trojany do stosowanych w bankach zabezpieczeń, aby ich skuteczność była jak największa. Każdy cyberprzestępca miał swoją specjalizację, a cała grupa była zaangażowana w tworzenie złośliwego oprogramowania, infekowanie komputerów, zbieranie poświadczeń bankowych i pranie pieniędzy przez podstawionych ludzi.  

W sumie, w ramach operacji prowadzonej przez holenderskie organy ścigania, zostało aresztowanych 60 osób, w tym 34 podstawione osoby, które pomagały w praniu pieniędzy. Policyjne naloty miały także miejsce w Belgii, Estonii, Finlandii, na Łotwie i w Holandii.

Reklama

Na ukrytych forach przestępcy aktywnie sprzedawali skradzione poświadczenia bankowe, złośliwe oprogramowanie i usługi hakerskie oraz szukali wspólników do innych cyberprzestępstw. Grupa przestępcza działała na wszystkich kontynentach, zarażając dziesiątki tysięcy komputerów trojanami bankowymi. Prokuratorzy twierdzą, że szkody można wycenić na co najmniej 2 mln euro

INTERIA.PL/informacje prasowe
Dowiedz się więcej na temat: złośliwe oprogramowanie | trojan bankowy | zeus
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy