Co stanie się z sieciową tożsamością po naszej śmierci?

Co współczesny człowiek może zapisać w spadku swoim potomkom? Okazuje się, że spadkobiercy, poza nieruchomościami, firmami czy skrywanymi przed światem długami coraz częściej otrzymują coś jeszcze. Znakiem czasu stało się zapisywanie w ostatniej woli haseł do serwisów społecznościowych.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Goldsmiths University of London na zlecenie firmy Rackspace, co dziesiąty Brytyjczyk zostawia w swojej ostatniej woli informacje, dotyczące dostępu do serwisów społecznościowych.

Rośnie liczba ludzi, którzy nie chcą, by ich konta znalazły się poza zasięgiem rodziny w przypadku ich śmierci. Troska ta ma uzasadnienie - dostęp do kont oznacza niekiedy wymierne korzyści. Ponad 25 proc. mieszkańców Wielkiej Brytanii zgromadziło w sieci zbiory legalnej muzyki i multimediów, warte co najmniej kilkaset funtów. Odrębną, choć równie istotną kategorię stanowią różnego rodzaju dokumenty czy rodzinne filmy i zdjęcia, które coraz częściej przechowujemy nie na lokalnym komputerze, ale w chmurze.

Kolejnym powodem, dla którego internauci chcą zabezpieczyć dostęp do swoich kont na wypadek śmierci, jest fakt, że np. należąca do zmarłego ściana na Facebooku często staje się łatwym celem dla spamerów.

Reklama

Odnosząc się do tych sytuacji, Unia Europejska rozważa wprowadzenie regulacji, zapewniających krewnym łatwiejszy dostęp do kont zmarłych internautów oraz "prawo do bycia zapomnianym online" - w tym wypadku chodzi o możliwość skasowania kont, należących do osób zmarłych.

W momencie, gdy chcemy zgłosić profil osoby nieżyjącej(na Facebooku), niezbędne jest wypełniene specjalnego formularza. Służy on wyłącznie do zgłaszania wniosków o nadanie statusu "in memoriam" kontom osób zmarłych. Za składanie fałszywych oświadczeń w tej kwestii grozi kara.

Aby to zrobić musimy podać takie dane jak: nasz adres e-mail, imię i nazwisko, adresy e-mail zarejestrowane na koncie(które mogły zostać użyte do utworzenia konta), adres URL profilu, który chcemy zgłosić. Oprócz tego niezbędne jest podanie naszego związku z daną osobą, wybierając z kategorii takich jak:najbliższa rodzina, dalsza rodzina, niespokrewniony, inne. W celu potwierdzenia śmierci musimy wysłać link do nekrologu lub inny artykułu.

W przypadku naszej-klasy procedura ta wygląda następująco:

- W przypadku śmierci Użytkownika, będącego osobą fizyczną lub likwidacji Użytkownika będącego osobą prawną lub jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej Umowa wygasa natomiast Konto Użytkownika zostaje usunięte na skutek zgłoszenia okoliczności sprawy do Działu Obsługi Użytkownika za pośrednictwem formularza kontaktowego - jest to odpowiedź na pytanie "Co dzieje się z kontem Użytkownika w przypadku Jego śmierci?", znajdziemy ją w dziale pomoc znajdującym się na łamach serwisu.

Łukasz Michalik

Źródło: http://vbeta.pl

vbeta
Dowiedz się więcej na temat: Facebook | Media społecznościowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama